Informacje o sytuacji transportowej z dnia 27 września 2021 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej związanej z rozprzestrzenianiem się COVID-19 oraz na podstawie informacji przekazanych przez Ambasadę Brytyjską, uprzejmie przekazuję nowy harmonogram kontroli granicznych w imporcie produktów zwierzęcych z UE do Wielkiej Brytanii.


We wtorek 14 września Rząd Brytyjski przedstawił nowy pragmatyczny harmonogram wprowadzania kontroli granicznych. Więcej szczegółowych informacji znajdziecie Państwo na stronie:
https://www.gov.uk/government/news/government-sets-out-pragmatic-new-timetable-for-introducing-border-controls

W ostatnich miesiącach, firmy musiały zmierzyć się z wieloma wyzwaniami m.in. odradzając się z globalnej pandemii, która wpłynęła na łańcuchy dostaw w całej Europie. Rozumiejąc to, Rząd Brytyjski zamiast wprowadzać nowe kontrole importowe wsłuchał się w postulaty tych, którzy domagali się nowego podejścia, dającego firmom więcej czasu na dostosowanie się. Poniżej podsumowanie najważniejszych kwestii związanych z kontrolą towarów importowanych do Wielkiej Brytanii:

1 października 2021
· Zwolnienie z deklaracji bezpieczeństwa i ochrony towarów w eksporcie skończy się, deklaracja EXS będzie wymagana z początkiem października 2021 (bez zmian)
· Dowody osobiste nie będą już uprawniać do wjazdu do Wielkiej Brytanii (bez zmian)

1 stycznia 2022
· Deklaracje importowe, lub użycie procedury uproszczonej (CFSP) jeśli uprawnione, płatność cła przy imporcie (bez zmian)
· Pre-notyfikacja roślin i produktów roślinnych niskiego ryzyka, produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO), produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (ABPs), żywności wysokiego ryzyka oraz pasz pochodzenia niezwierzęcego (HRFNAO) (poprzednio 1 października 2021)

1 lipca 2022
· Deklaracje bezpieczeństwa (safety and security declarations) w imporcie (ENS) będą wymagane w przypadku importu do Wielkiej Brytanii (poprzednio 1 stycznia 2022)
· Eksportowe świadectwo zdrowia będzie wymagane dla wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO) oraz niektórych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (ABPs) (poprzednio 1 stycznia 2022)
· Certyfikaty fitosanitarne będą obligatoryjne dla roślin i produktów roślinnych (poprzednio 1 stycznia 2022)
· Towary będę musiały przejść przez Stanowiska Kontroli Celnej (BCPs) w celu przedstawienia dokumentacji, tożsamości i kontroli fizycznej jeśli to konieczne. (poprzednio 1 marca 2022)
Kontrole fizyczne żywych zwierząt oraz roślin i produktów roślinnych o wysokim priorytecie będą kontynuowane w miejscach przeznaczenia produktów, aż do odwołania.

Ambasada Brytyjska w Polsce będzie informować o nowych wymaganiach i kontrolach granicznych wprowadzanych od 1 stycznia 2022 r. W przypadku jakichkolwiek pytań, kontakt z Ambasadą możliwy jest pod adresem: Poland.KeepBusinessMoving@fco.gov.uk

Ponadto rząd Czarnogóry przyjął nowe środki w walce z koronawirusem. Od 25 września br. wjazd do Czarnogóry dozwolony jest, gdy spełniony zostanie  jeden z poniższych warunków:
· posiada się potwierdzenie przyjęcia dwóch dawek szczepionki dwudawkowej lub jednej jednodawkowej;
· posiada się negatywny wynik testu PCR na Covid-19, który nie jest starszy niż 72 godziny lub pozytywny test PCR, który jest starszy niż 14 i nie starszy niż 180 dni;
· posiada się negatywny szybki test antygenowy, który nie jest starszy niż 48 godzin.

Więcej informacji pod adresem: https://www.gov.pl/web/czarnogora/aktualne-warunki-wjazdu-do-czarnogory-oraz-informacje-dla-podrozujacych-od-25-wrzesnia4

About Administrator