Pierwsza otwarta konferencja Stowarzyszenia już za nami!

Ponad 120 osób wzięło udział w pierwszej otwartej konferencji zorganizowanej przez OSPTN dla osób związanych z branżą transportów ponadgabarytów. Uczestnicy po raz kolejny udowodnili, że los transportów nienormatywnych nie jest im obojętny, a okazanym zaangażowaniem i zainteresowaniem potwierdzili sens organizacji takich spotkań.
We wtorek, 21 października 2014 r. to Łódź stała się europejską stolicą transportu nienormatywnego. Od wczesnych godzin porannych w Hotelu Iness zbierali się uczestnicy konferencji. Nie zabrakło właścicieli firm, pracowników, pilotów i nadawców, a także firm oferujących specjalistyczny sprzęt lub usługi dla transportu ciężkiego. Cieszyliśmy się na widok osób, które są z nami od samego powstania stowarzyszenia, niemniej jednak nowe twarz sprawiły nam równie dużo satysfakcji.
Konferencję rozpoczęło przywitanie uczestników, podczas którego Prezes Stowarzyszenia – Łukasz Chwalczuk przedstawił ramowy plan spotkania oraz zachęcił wszystkich do otwartego zadawania pytań i przedstawiania problemów, z jakimi radzić sobie muszę nie tylko przewoźnicy, ale także piloci, czy spedytorzy. Jak wszyscy wiemy, żeby skutecznie wykonywać transport przewoźnika potrzebny jest sprzęt i usługi, których zalety przedstawili Partnerzy konferencji.
Jako pierwszy wystąpił Pan Robert Karolczak z firmy Shell, a jego prelekcja dotyczyła prezentacji sieci stacji benzynowych oraz kart paliwowych. Kolejnym prelegentem był Pan Zbigniew Kołodziejek z firmy DAF, który zaprezentował najnowsze ciągniki holenderskiej wytwórni samochodów ciężarowych. W trakcie przerw kawowych uczestnicy mieli okazje podtrzymać istniejące relacje biznesowe, a także nawiązać nowe. Dodatkowo, mogli oni zapoznać się z ofertą producenta opon – firmy Colmec, a także odciągów łańcuchowych – firmą Pewag. Zainteresowani oszczędną jazdą odwiedzali natomiast stanowisko ECO Driving Academy.

konferencja_osptn_07

Niestety na konferencji, mimo wcześniejszych zapewnień, nie pojawił się przedstawiciel Ministerstwa Infrastrktury i Rozwoju, jednakże dzięki obecności Pani Haliny Beń z Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad udało się przeprowadzić dyskusję nie tylko na temat odstępstw od warunków technicznych pojazdów, ale także o podzielności ładunków i innych istotnych aspektach dla branży. Wystąpienie Pani Haliny Beń cieszyło się dużą uwagą uczestników, gdyż jest ona związana ze stowarzyszeniem od samego początku jego istnienia, a jej wskazówki i merytoryczna analizy problemów wiele razy pomogły w naszych działaniach.
Zainteresowanie uczestników wzbudziły również kolejne prelekcje partnerów konferencji. Pan Rafał Pluta z Gras Savoye przedstawił szczegóły oferty ubezpieczenia, a najnowsze rozwiązania technologiczne zastosowane w niskopodwoziowych naczepach omówił Pan Krzysztof Bartosik z firmy Faymonville. Firmy transportowe nie mogą skutecznie działać bez efektywnych rozwiązań informatycznych, a jego zalety i ofertę oprogramowania zaprezentował Pan Patryk Grzelak z firmy InterLan. Zawsze aktualnym tematem są również zezwolenia transportowe i zasady ich wydawania przez kraje Unii Europejskiej. Dzięki firmie Schwerlast i wystąpieniu Państwa Aleksandry i Rafała Ledwig, słuchacze konferencji mogli poznać szczegóły związane z tą kwestią.

konferencja_osptn_06

Uczestnicy konferencji wzięli również czynny udział w dyskusji na temat stosowania niemieckiego paragrafu 70, a także otwartej debaty dotyczącej aktualnej sytuacji przewoźników ponadgabarytowych w Polsce. Przed stowarzyszeniem zarysowały się nowe wyzwania i cele. Perspektywy rozwoju rozszerzyło wstąpienie OSPTN do ESTA – Europejskiego Stowarzyszenia Transportu Nienormatywnego. Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż OSPTN powinno brać czynny udział w konsultacjach społecznych dotyczących nowych uregulowań prawnych. Prezes Łukasz Chwalczuk obiecał podjąć odpowiednie działania, aby być w stałym kontakcie z Ministerstwem Infrastruktury i Restrukturyzacji, Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad, zwłaszcza z Departamentem Zarządzania Drogami i Mostami.
Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym gościom oraz partnerom, bez których taka impreza nie mogłaby się odbyć. W 2015 roku OSPTN będzie uczestnikiem i wystawcą na targach InterMASZ w Poznaniu. Będziemy także gospodarzem konferencji na temat transportu ponadgabarytowego.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć (fot. Rafał Iwaniak, Magazyn Autostrady):
Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp