Informacje o sytuacji transportowej z dnia 14 grudnia 2021 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej związanej z rozprzestrzenianiem się COVID-19 oraz na podstawie informacji przesłanych przez Ambasadę Brytyjską w RP oraz Departament Strategii Transportu Ministerstwa Infrastruktury, uprzejmie przekazuję ogłoszenie Komisji Europejskiej o powołaniu forum Multimodal Passenger Mobility Forum (MPMF).
Forum Multimodal Passenger Mobility służyć będzie jako platforma dialogu i współpracy pomiędzy organami administracji Unii Europejskiej, krajów członkowskich i podmiotów prywatnych w zakresie podróży multimodalnych. Powołanie forum ma na celu stworzenie organu opiniującego i doradczego dla Komisji Europejskiej oraz miejsca wymiany wiedzy i dobrych praktyk. Członkowie Forum wezmą m.in. udział w konsultacjach dot. zmian w przepisach prawa unijnego w danym obszarze. MPMF wspierać będzie Komisję w przygotowaniu inicjatyw politycznych w dziedzinie zrównoważonej mobilności multimodalnej dla pasażerów. MPMF może liczyć do 100 członków.

Zainteresowane organizacje z siedzibą w jednym z państw członkowskich proszone są o złożenie wniosku do Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu: Call for applications for the selection of members of the Multimodal Passenger Mobility Forum (europa.eu)

Należycie podpisane wnioski należy przesłać najpóźniej do g. 12.00 CET 12 stycznia 2022 r. Wyłącznie pocztą elektroniczną na adres MOVE-MULTIMODAL-DIGITAL-MOBILITY-SERVICES@ec.europa.eu. Przedmiotowe zaproszenie do składania wniosków służy wyłącznie wyłonieniu organizacji prywatnych. Pytania dotyczące uczestnictwa i sposobu aplikacji zadawać można jedynie pod adresem: MOVE-MULTIMODAL-DIGITAL-MOBILITY-SERVICES@ec.europa.eu .

Szczegółowe informacje dostępne są również w załączonych dokumentach:

  • MOVE _ Call for applications – MPM _ final
  • C_2021_8688_2_EN_ACT_part1_v2

    Ponadto przekazuję informacje dotyczące harmonogramu rządu Wielkiej Brytanii w zakresie wprowadzenia kontroli importu.

    Rząd Wielkiej Brytanii wprowadzi przedmiotowe kontrole etapami:

    · Od 1 stycznia 2022 r. zostaną wprowadzone pełne deklaracje celne i kontrole, jednak deklaracje bezpieczeństwa i ochrony nie będą wymagane do 1 lipca 2022 r. Przewoźnicy przewożący towary przez porty w Wielkiej Brytanii korzystające z usługi przemieszczania towarów (GVMS) muszą być zarejestrowani do tej usługi.
    · Od 1 stycznia 2022 r. zostaną wprowadzone wymagania przedzgłoszeniowe towarów sanitarnych i fitosanitarnych (SPS).
    · Od 1 stycznia 2022 r. wymagane będą dokumenty potwierdzające pochodzenie produktu.
    · Od 1 lipca 2022 r. zostaną wprowadzone certyfikaty i kontrole fizyczne dla:
    Wszystkich pozostałych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego podlegające regulacjom.
    Wszystkich roślin i produktów roślinnych objętych regulacją.
    Wszystkich mięs i produktów mięsnych.
    Pozostałej żywności wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt.
    · Od 1 lipca 2022 r. kontrole roślin i produktów roślinnych o wysokim priorytecie zostaną przeniesione z miejsca przeznaczenia do wyznaczonych przejść granicznych (BCP) i punktów kontroli.
    · Kontrole bezpośrednie żywych zwierząt będą odbywać się w wyznaczonych punktach kontroli granicznej, jeśli dysponują one niezbędnym zapleczem, w miejscu wjazdu. W przypadku braku wyznaczonego przejścia granicznego (BCP), kontrole nadal będą odbywać w miejscu przeznaczenia dla innych portów wejścia, do czasu uruchomienia BCP. Od 1 lipca 2022 r. rozpoczną się odprawy na śródlądowych przejściach granicznych Sevington i wyznaczonych przejściach granicznych na lotniskach.
    · Od 1 września 2022 r. zostanie wprowadzona certyfikacja i kontrole fizyczne dla wszystkich produktów mleczarskich.
    · Od 1 listopada 2022 r. zostaną wprowadzone certyfikaty i kontrole fizyczne dla wszystkich pozostałych produktów pochodzenia zwierzęcego podlegających regulacji, w tym produktów złożonych i produktów rybnych.

    Więcej szczegółów pod adresem: https://www.gov.uk/government/publications/the-border-operating-model .
    Podręcznik przewoźnika rządu Wielkiej Brytanii jest również dostępny w języku polskim: Transporting goods between Great Britain and the EU by RoRo freight: guidance for hauliers – GOV.UK (www.gov.uk)
    Webinaria dostępne dla polskich firm, w tym Warsaw Industry Day: BPDG / British Embassy Warsaw – Industry Day – YouTube
    Webinaria m.in. w języku polskim na temat eksportu mięsa, owoców i złożonych produktów spożywczych: https://www.gov.uk/guidance/organisations-that-trade-with-the-eu-webinars-calendar . Ten link zawiera również szczegóły dotyczące seminarium internetowego na temat GVMS dla firm transportowych z 6 grudnia.

    Ambasada Brytyjska zaprasza do zadawania pytań pod adresem Poland.KeepBusinessMoving@fcdo.gov.uk

Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp