Relacja ze szkoleń zorganizowanych przez OSPTN wraz z DEMARKO Special Trailers w Poznaniu i Opolu
Kolejny rok działania OSPTN rozpoczęliśmy cyklem szkoleń, podczas których oferujemy naszym członkom możliwość poszerzenia wiedzy związanej z prawnym aspektem działania przewoźnika w transporcie nienormatywnym. Tegoroczne szkolenia odbyły się w dniach 11.01.2017 w Poznaniu oraz 12.01.2017 w Opolu, gdzie firmy transportowe, spedycyjne oraz pilotujące miały okazję po raz kolejny spotkać się celem nauki i wymiany doświadczeń.

szkolenia-osptn-demarko-2017_1
Dzięki współpracy z firmą DEMARKO Special Trailers uczestnicy mieli bezpłatną możliwość zapoznania się z prawami i obowiązkami przewoźnika w transporcie nienormatywnym, a w szczególności w zakresie podstaw prawnych obowiązujących w zleceniach transportowych, odpowiedzialności przewoźnika w drogowym transporcie krajowym i międzynarodowym, w zakresie polis ubezpieczeniowych oraz dokumentów w transporcie drogowym. Powyższa część szkolenia poprowadzona została przez prawnika – Prezesa OSPTN – Łukasza Chwalczuka.
szkolenia-osptn-demarko-2017_3
Ponadto omówione zostały aspekty formalne i prawne wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów. Szczególną uwagę zwrócono uwagę na praktyczne aspekty prawa administracyjnego, która zaprezentowane zostały przez Pana Marcina Mroczkowskiego – zastępcę Kujawsko Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z Bydgoszczy.
Podczas tego panelu omówione zostały kwestie m.in. ładunku niepodzielnego, pojazdów modułowych, kategorii zezwoleń na przejazd pojazdem nienormatywnym oraz aktualne dopuszczalne naciski osi na drogach publicznych.
szkolenia-osptn-demarko-2017_4
Nowością podczas szkolenia w Opolu był praktyczny instruktaż zasad udzielania pierwszej pomocy w wypadkach drogowych zaprezentowany przez ratownika medycznego.
szkolenia-osptn-demarko-2017_17
Zgodnie z sugestiami uczestników, kolejne szkolenia OSPTN zostaną uzupełnione w następujące zagadnienia tematyczne:
  • płaca minimalna w Europie
  • prawa i obowiązki pilotów
  • wymagania techniczne dla pojazdów i ich wyposażenia w innych krajach UE
Chcielibyśmy w tym miejscu serdecznie podziękować uczestnikom za liczne przybycie, merytoryczną dyskusję i cenne uwagi jakie padały podczas szkolenia. Jednocześnie dziękujemy firmie DEMARKO Special Trailers za wsparcie naszej inicjatywy i udział w tegorocznym cyklu szkoleń.
Autorem zdjęć jest Pan Grzegorz Teperek z portalu Ballast.pl – partnera medialnego OSPTN.

About Administrator