Podsumowanie X Walnego Zgromadzenie OSPTN

W dniu 17 września 2021 r. w Pabianicach odbyło się X Walne Zgromadzenie OSPTN. W centralnej części Polski w hotelu Fabryka Wełny Hotel & Spa zebrało się blisko 120 osób. Wśród uczestników nie brakowało członków OSPTN, przedstawicieli mediów oraz gości specjalnych.

Goście licznie zaczęli gromadzić się w hotelu jeszcze przed rozpoczęciem Walnego Zgromadzenie. To czas, gdy przedstawiciele branży zarówno z firm transportowych, pilotażowych, dźwigowych jak i producentów mają chwilę na odnowienie kontaktów oraz zapoznanie z nowymi członkami stowarzyszenia. Co istotne, od ostatniego spotkania do OSPTN dołączyło 21 firm, więc z ogólną liczbą 140 członków zrzesza obecnie zdecydowaną większość firm w Polsce, które są pracodawcami w szeroko pojętej branży transportu ciężkiego.

Wśród Partnerów wydarzenia znaleźli się: Diamentowy Partner oraz Sponsor Atrakcji Wieczoru – Demarko Special Trailers, Złoty Partner – Faymonville oraz Srebrny Partner – Kaessbohrer Polska.

Część merytoryczna spotkania rozpoczęła się o godz. 14:00 debatą pt. „Rozwój energetyczny Polski a drogowy transport nienormatywny”, w której udział wzięli: Bogdan Oleksiak (Ministerstwo Infrastruktury), Tomasz Żuchowski (GDDKiA), Hubert Jednorowski (GITD), Jakub Szewczyk (Centrans) oraz Iwona Blecharczyk (Trucking Girl).

Po bardzo owocnej dyskusji uczestnicy byli świadkami dwóch bardzo ciekawych prezentacji. Pierwszy z nich, której autorem był por. dr inż. Igor Betkier dotyczyła możliwości sztuczna inteligencji w wyznaczaniu trasy przejazdu. Została zaprezentowana aplikacja, która już dziś umożliwia wytyczenie marsz ruty po drogach na Mazowszu w ciągu kilku sekund.

Kolejnym tematem był Pakiet Mobilności. Łukasz Włoch z grupy INELO ostrzegał zebranych, że idą ciężkie czasy dla branży transportowej, którą czeka rewolucja w wynagradzaniu kierowców – brak diet, ryczałtów za noclegi oraz uchylenie indywidualnego rozkładu czasu pracy kierowcy, a do tego nowe, wyższe kary.

Ostatnią prelekcją było wystąpienie Prezesa OSPTN – Łukasza Chwalczuka, który podsumował działalność OSPTN w ostatnim roku. Wskazał też najważniejsze tematy, który okazały się bardzo interesujące dla uczestników, w tym m.in.:

  • Opłata za zezwolenie płatna z góry – pomysł na udrożnienie systemu wg Ministerstwa Infrastruktury
  • Kary nakładane na wschodniej granicy Polski – geneza i środki zaradcze
  • Kryteria udzielania pozytywnej opinii dla członków OSPTN – ustalenie zasad jakimi kierować się będzie zarząd stowarzyszenia, gdy firmie członkowskiej grozi utrata dobrej reputacji, a tym samym licencji transportowej.
  • Lista Najpoważniejszych Naruszeń za które możesz stracić licencję!
  • „OSPTN Awards” – inauguracja nagrody za najbardziej prestiżowe transporty ponadgabarytowe w Polsce.

Po podsumowaniu działań OSPTN uczestnicy mieli okazje zapoznać się z częścią praktyczną prezentacji i uzyskać odpowiedzi na istotne pytania związane z prawnymi aspektami prowadzenia działalności w branży transportu nienormatywnego.

Zakończeniu Walnego Zgromadzenie tradycyjnie towarzyszyło losowanie upominków od Partnerów wydarzenia. Tym razem swoją obecnością wspomogła nas Iwona Blecharczyk, dzięki której los uśmiechnął się do kilku uczestników, którzy odebrali upominki od firmy Faymonville oraz Kaessbohrer Polska.

Losowanie zakończyło część merytoryczną wydarzenia, a w godzinach wieczornych wszyscy zapisani goście mieli okazję wziąć udział w kolacji i integracji do późnych godzin nocnych.

Konferencja OSPTN po raz kolejny zaskoczyła wszystkich zgromadzonych doskonałą frekwencją. Łącznie wzięło w niej udział blisko 120 osób, w tym wielu właścicieli firm i dyrektorów zarządzających. Do zobaczenia za rok!

About Administrator