Relacja z ESTA Meeting w Krakowie

Blisko 250 osób z 25 krajów spotkało się 19 października 2017 roku w Krakowie, gdzie odbyło się jesienne spotkanie Europejskiego Stowarzyszenia Transportu Ciężkiego i Żurawi Samojezdnych. Spotkania zorganizowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracodawców Transportu Nienormatywnego było największą branżową imprezą w historii.

Od godziny 14:00 w krakowskim hotelu Sheraton Grand nad Wisłą rozpoczęły się równolegle spotkania sekcji transportowej oraz dźwigowej ESTA. Specjalnie zaproszeni goście z całej Europy zaskoczyli doskonałą frekwencją.

W spotkaniu sekcji transportowej udział wzięło blisko 150 osób, podczas gdy 70-osobowa sala spotkania dźwigowego została zapełniona przez uczestników w 100 procentach.

Międzynarodowe spotkanie przedstawicieli firm transportowych i dźwigowych z całej Europy miało na celu dyskusję na obecnymi rozwiązaniami oraz wyznaczenie nowych celów organizacji. Przy okazji przedstawione zostały dotychczasowe sukcesy ESTA oraz była to doskonała szansa na międzynarodową integrację przedstawicieli branży z różnych krajów.

Podczas merytorycznej części spotkania omówiono m.in. sytuację w różnych krajach unijnych w kwestii pozyskiwania pozwoleń na transport ponadnormatywny. Niestety w Unii Europejskiej regulacje każdego kraju rządzą się swoimi prawami, a w wielu krajach sytuacja w temacie zezwoleń bywa nawet gorsza niż w Polsce. Historia ESTA pokazuje, że duża, międzynarodowa organizacja jest w stanie wywrzeć stosowną presję na urzędnikach czy ustawodawcach. Działania te wspierane są przez członków ESTA, którzy liczą na harmonizację przepisów w całej Europie i ograniczenie działań protekcjonistycznych krajów członkowskich.

O godzinie 19:00 uczestnicy spotkania rozpoczęli 45-minutowe zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce, aby następnie udać się 125 metrów pod ziemię do komory Warszawa – jednego z najpiękniejszych miejsc do organizacji wyjątkowych uroczystości w Polsce.

Po krótkim zwiedzeniu kolejne grupy miały okazję dołączyć do drinka powitalnego, którego sponsorem była firma Demarko Special Trailers.

O godzinie 20:30 goście zostali przywitaniu przez prowadzącą, a także gospodarza spotkania – Prezesa OSPTN – Łukasza Chwalczuka.

Po podziękowaniu za liczną obecność przekazał on mikrofon obecnym włodarzom ESTA. David Collet – Prezydent ESTA oraz Ton Klijn – Dyrektor ESTA byli mile zaskoczeni wyjątkową frekwencją na spotkaniu.

Podziękowali oni również odchodzącemu na emeryturę, wieloletniemu Dyrektorowi ESTA – Sorenowi Jansenowi.

Podczas wieczoru organizatorzy zapewnili 250 uczestnikom dodatkowe atrakcje, w tym występy artystyczne, zespół na żywo oraz open bar.

W trakcie kolacji nie zabrakło filmów promocyjnych naszego kraju i Krakowa. Zaprezentowani zostali również diamentowi sponsorzy wydarzenia: firma Demarko oraz TII Group.

Networking uczestników z całej Europy trwał do późnej nocy, a owocne rozmowy biznesowe zdawały się nie mieć końca.

Kolejnego dnia część uczestników wzięła udział w zebraniu zarządu ESTA. Wszyscy uczestnicy mieli również możliwość skorzystania z zorganizowanych przez OSPTN form zwiedzenia sponsorowanych przez firmę TII Group. Około 20 osób zdecydowało się na zwiedzenia centrum Krakowa oraz Kazimierza przy pomocy popularnych “meleksów”, natomiast druga grupa wyjechała na kilkugodzinną wizytę w Muzeum Auchwitz-Birkenau.

W ciągu kilku dni po wydarzeniu, organizatorzy otrzymali wiele pozytywnych słów na temat organizacji, skali i frekwencji podczas wydarzenia.

To było pierwsze, lecz na pewno nie ostatnie spotkanie branży transportu ciężkiego w Polsce i liczymy, że w przyszłości jeszcze więcej osób zdecyduje się na przyjazd do naszego kraju, aby uczestniczyć w kolejnym spotkaniu ESTA – podsumowuje Łukasz Chwalczuk – Prezes OSPTN, a także ESTA Transport Section Executive.

About Administrator