Zmiana systemu poboru opłat drogowych w Polsce z ViaToll na e-toll

Planowana na 1 lipca 2021 roku zmiana systemu poboru opłat na technologię opartą o sygnał GPS (e-toll) jest jeszcze w powijakach.

OSPTN bierze udział w wielu wideokonferencjach z udziałem Ministerstwa Finansów, dbając o interesy branży ponadgabarytowej.

Niestety oceniamy, iż opóźnienia w przygotowaniu systemu, brak podpisanych umów z dostawcami kart paliwowych oraz systemów EETS, a także fizyczny brak urządzeń (OBU) do automatycznego poboru opłat spowoduje ogromne problemy w poborze opłat lub przesunięcie terminu stosowania e-toll.

OSPTN ma wielką nadzieje, że nie powtórzy się sytuacja z 2011 roku, gdy wchodził w życie system ViaToll, kiedy to przewoźnicy byli karani wysokimi karami za każdą bramownicę w przypadku braku opłaty drogowej.

Aktualnie jedynie aplikacja na urządzenia mobilne (smartfony) – która jeszcze nie została udostępniona i jest w fazie testów, ma szanse ruszyć zgodnie z planem, czyli 1 lipca.

OSPTN nadzoruje zmianę systemu opłat drogowych. Gdy tylko Ministerstwo Finansów przekaże konkretne informowanie, a nie tylko „marketingowe slajdy i założenia”, wtedy prześlemy je do Państwa.

About Administrator