Zmiana komunikacji / Europejski raport o sytuacji na granicach

W związku ze zmianą częstotliwości przekazywania europejskiego raportu o sytuacji na granicach uprzejmie informujemy, że kolejny kompleksowy raport z tabelami otrzymają Państwo niezwłocznie po przekazaniu danych przez Ministerstwo Infrastruktury. Monitorujemy rozwój wydarzeń transportowych w związku z COVID-19, aby na bieżąco przekazywać Państwu istotne zmiany zaistniałe w tym zakresie.

29 czerwca br. Litwa wprowadziła wymóg 14-dniowej izolacji dla swoich obywateli i rezydentów przybywających z 50 najbardziej dotkniętych pandemią krajów, w tym Szwecji, Rosji i Białorusi. Kierowcy międzynarodowego transportu towarowego są zwolnieni z tego przepisu. Ministerstwo będzie aktualizować listę co tydzień. Kraje uznane za najbardziej dotknięte to kraje, w których zgłoszono ponad 25 nowych przypadków na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Osobom podróżującym z krajów o wskaźniku zakażeń od 15 do 25 zaleca się, 14-dniową izolację, ale nie jest to wymagane. Lista objętych wymogiem państw: http://koronastop.lrv.lt/en/news/self-isolation-required-for-arrivals-from-50-worst-hit-countries.

Przypominam też, że Komisja Europejska uruchomiła platformę internetową „Re-open EU”, która ma pomóc w bezpiecznym wznowieniu podróży i turystyki w całej Europie. Zapewnia ona dostęp w czasie rzeczywistym do informacji na temat sytuacji na granicach oraz usług turystycznych w państwach członkowskich. Na stronie Re-open EU znajdują się praktyczne informacje dostarczane przez państwa członkowskie na temat ograniczeń w podróżowaniu, zdrowia publicznego i środków bezpieczeństwa, takich jak niezbędny odstęp między osobami czy obowiązek noszenia maseczek, oraz inne przydatne informacje dotyczące unijnych i krajowych obostrzeń. Polska wersja językowa platformy dostępna jest pod adresem: https://reopen.europa.eu/pl.

Źródło: GITD

About Administrator