Vestas ogłasza kolejne plany inwestycyjne – w Szczecinie powstanie fabryka łopat turbin wiatrowych

Duński producent Vestas chce zostać liderem branży offshore. Wspierając budowy morskich farm wiatrowych w Europie, ogłasza plany utworzenia nowej fabryki łopat wirników turbin wiatrowych w Szczecinie.

Planowana fabryka produkować będzie łopaty do flagowej morskiej turbiny wiatrowej Vestas V236-15.0 MW. Powstanie ponad 1000 miejsc pracy, produkcja ruszy w 2026 r. Wraz z ogłoszonymi wcześniej planami firmy Vestas związanymi z utworzeniem fabryki montażu gondoli turbin wiatrowych, produkcja dla Vestas w Polsce wzrośnie i do 2026 r. powstanie ponad 2500 miejsc pracy.

Transport łopaty do morskiej turbiny wiatrowej Vestas V236-15.0 MW (fot. Vestas)

Polska przekształca swój system energetyczny i jest obiecującym rynkiem energii wiatrowej z dobrymi warunkami wietrznymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska dysponuje wykwalifikowanymi pracownikami i rozwijającym się przemysłem wiatrowym, który może stać się morskim hubem dla regionu bałtyckiego i reszty Europy. Od ponad 20 lat jesteśmy liderem rynku w Polsce i mam zaszczyt ogłosić nasze kolejne plany inwestycyjne w Szczecinie” – ogłosił Nils de Baar, prezes Vestas na Europę Północną i Środkową.

Według planów nowa fabryka łopat wirników turbin wiatrowych będzie zlokalizowana w północnej części Szczecina, w pobliżu wyspy Ostrów Brdowski, gdzie ma znajdować się planowana wcześniej przez Vestas fabryka montażu gondoli turbin wiatrowych. Pierwsza fabryka ma rozpocząć działalność w 2025 r.

W ten sposób pokazujemy, że Europa może pobudzić inwestycje w przemysł wiatrowy i zielone miejsca pracy dzięki odpowiednim długoterminowym zobowiązaniom politycznym w zakresie projektów morskiej energetyki wiatrowej” – dodał Tommy Rahbek Nielsen, dyrektor operacyjny Vestas.

Poniżej wstępny projekt nowej fabryki łopat wirników – może różnić się od ostatecznego wyglądu obiektu w Szczecinie

fot. Vestas Wind Systems A/S

About Administrator