Tablica musi być zawsze, opinia GITD oraz Ministerstwa

Od dłuższego czasu OSPTN stara się przekonać Ministra Infrastruktury o niedoskonałości obecnych przepisów o pilotowaniu pojazdów nienormatywnych. Nie ustajemy w zobowiązaniach jakie daliśmy przedstawicielom firm pilotujących, czekamy na decyzję Ministra Infrastruktury – Pana Andrzeja Adamczyka, na oficjalną petycję złożoną przez OSPTN z wnioskiem o zmianę obowiązujących przepisów.

Otrzymaliśmy natomiast dwa pisma, Głównego Inspektora Transportu Drogowego oraz Ministerstwa Infrastruktury, z którego jasno wynika – „ tablica musi być”. Cytując opinię GITD:

Pomimo, iż wzór tablicy wymaga m.in. wskazania maksymalnej szerokości pilotowanego pojazdu to tablica ta jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu pilotującego i musi być bezwzględnie na nim umieszczona podczas pilotowania każdego pojazdu nienormatywnego, dla którego istnieje obowiązek pilotowania

Oznacz to, że jeśli pilotujecie pojazd nienormatywny, który przekracza dozwolone normy, np. tylko z powodu długości i to powoduje obowiązek pilotowania, to tablica informująca o szerokości pojazdu i tak musi być umieszczona, na dachu, pojazdu pilotującego. Nawet jeśli szerokość pojazdu nienormatywnego jest w normie (czyli wynosi 2,55 m), to i tak taka informacja musi być umieszczona i widoczna na tablicy.


Pełna treść pism wysłana w newsletterze członkom Stowarzyszenia.