Rosja – przekraczanie granicy

Nawiązując do pojawiających się problemów z przekraczaniem granicy i wjazdem na terytorium Federacji Rosyjskiej informujemy że otrzymaliśmy od TLP informację, że za pośrednictwem Wydziału Konsularnego Ambasady Rosji w Polsce uzyskali oni następujące wyjaśnienie:

„W celu walki z rozprzestrzenianiem się Covid-19 Federacja Rosyjska szczegółowo stosuje obowiązujące od 2016 r. przepisy dotyczące przekraczania granic, w szczególności tych, które nie są oficjalnie uznane za międzynarodowe przejścia graniczne. Tego typu przejścia graniczne mogą przekraczać jedynie obywatele z tzw. „otwartym paszportem”, czyli tacy, którzy już w przeszłości przekraczali granicę Federacji Rosyjskiej i są zarejestrowani w ich systemie.

W przypadku, gdy kierowca przekracza granicę rosyjską po raz pierwszy, może to zrobić tylko na oficjalnym, międzynarodowym przejściu granicznym. Na pozostałych, nieoficjalnych przejściach takiej możliwości nie ma. Stąd też mogą zdarzać się przypadki odmowy wpuszczenia na terytorium Federacji Rosyjskiej obywateli innych krajów, którzy po raz pierwszy chcą przekroczyć granicę w miejscu, które nie jest oficjalnym, międzynarodowym przejściem granicznym. Do nieoficjalnych należą m.in. przejścia graniczne Rosja-Białoruś.”

About Administrator