Zmarł Jan de Rooy – właściciel firmy De Rooy Poland zrzeszonej w OSPTN

Firma transportowa De Rooy, to firma rodzinna, którą w 1923 r. założył Graad de Rooy, jako firmę transportującą materiały konstrukcyjne. Spółka rozwijała się i zdobywała stałych klientów, m.in. dla producenta DAF Trucks transportowała elementy metalowe do konstrukcji ciężarówek i kompletne pojazdy DAF, a dla firmy Philips komponenty do fabryk. Od roku 1959 De Rooy już całkowicie transportuje pojazdy z fabryk do odbiorcy końcowego.

Syn założyciela, Jan de Rooy dołączył do firmy w 1965 r. i był odpowiedzialny za sprawy techniczne i planowanie. Jego przekonanie do realizacji wydajnego transportu przyniosło mu spory sukces – w 1970 r. zbudował pierwszy transporter z miejscem na cztery ciężarówki.

Dziś wspólnie z synem Gerardem stoją na czele całkowicie samodzielnie działającego przedsiębiorstwa transportowego, najbardziej rozpoznawalnego na rynku transportu nowych pojazdów ciężarowych, maszyn i traktorów rolniczych oraz maszyn budowlanych. Firma zatrudnia ok. 650 wyspecjalizowanych kierowców i ma we flocie 450 samochodów ciężarowych.

Jan de Rooy (fot. De Rooy)

Dakar Rally
Jan de Rooy był nie tylko genialnym konstruktorem pojazdów transportowych i przedsiębiorcą, ale i świetnym kierowcą rajdowym. To prawdziwa legenda sportów motorowych. Jedną z wielkich pasji Jana i rodziny De Rooy jest uczestnictwo w rajdzie Dakar – rajdzie, w którym członkowie Teamu De Rooy plasują się w czołówce już od 1982 r. Warto zwrócić uwagę, że zawodnicy jeździli w pojazdach w których wykorzystywane były własne (Jana i Gerarda) innowacje i rozwiązania techniczne.

Dakar 2012 (Fot. Iveco)

Jan de Rooy jako pierwszy Holender wygrał Rajd Paryż-Dakar za kierownicą ciężarówki DAF. W tym rajdzie brał udział w sumie 13 razy, wielokrotnie stając na podium. Głównie ścigał się w ciężarowych DAF-ach, m.in. w potężnym 800-konnym DAF-ie 3300 zwanym Dwugłowym Potworem (miał dwie kabiny, z tyłu i przodu) oraz 1000-konnym modelu DAF 3600 Turbo Twin II. Przygoda Teamu De Rooy z Dakarem trwa z sukcesami nadal.

Jan de Rooy zmarł w wieku 80 lat po krótkiej chorobie. Był właścicielem firmy De Rooy Poland, zrzeszonej Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pracodawców Transportu Nienormatywnego.

Rodzinie, bliskim oraz pracownikom firmy De Rooy Poland składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracodawców Transportu Nienormatywnego

źródło: https://www.derooy.com/pl/

źródło: https://www.derooy.com/pl/

źródło: https://www.derooy.com/pl/

źródło: https://www.derooy.com/pl/

About Administrator