Informacje o sytuacji transportowej z dnia 29 czerwca 2021 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej związanej z rozprzestrzenianiem się COVID-19 uprzejmie informuję, że Polska trafiła na listę „zielonych” krajów o niskim ryzyku zakażenia koronawirusem, więc od 21 czerwca osoby wjeżdżające z Polski na Litwę nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu na COVID-19 oraz odbywać kwarantanny.

Nadal jednak wjeżdżających obowiązuje rejestracja wjazdu do 48 h przed wjazdem, wypełniając ankietę dostępną w języku angielskim:  https://keleiviams.nvsc.lt/en/form.

Rozwiązanie obejmie wszystkie środki transportu: transport zbiorowy (rejsowy) i indywidualny. Lista krajów jest aktualizowana co piątek i w chodzi w życie od poniedziałku. Aktualna lista krajów tworzona jest na postawie mapy publikowanej przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Więcej informacji pod adresem: https://www.gov.pl/web/litwa/informacje-dla-podroznych.

Ponadto, w związku z trwającą pandemią COVID-19 w Szwajcarii obowiązuje kwarantanna dla osób przyjeżdżających z państw, w których występują groźne mutacje koronawirusa (zwalnia z niej zaszczepienie lub status ozdrowieńca). Nie ma znaczenia obywatelstwo osoby wjeżdżającej do Szwajcarii, o obowiązku kwarantanny decyduje wyłącznie to, w jakich państwach dana osoba przebywała w ciągu ostatnich 10 dni. Polska nie jest aktualnie zaliczana przez Szwajcarię do państw, w których występuje budząca zaniepokojenie mutacja koronawirusa, a zatem osoby przyjeżdżające z Polski nie podlegają kwarantannie, chyba że w ciągu 10 dni poprzedzających przyjazd do Szwajcarii przebywały co najmniej 24 godziny w państwie znajdującym się na aktualnie obowiązującej liście. Od 26 czerwca br. lista obejmuje: Indie, Nepal i Wielką Brytanię.

Pełna treść komunikatu: https://www.gov.pl/web/szwajcaria/covid-19–zasady-obowiazujace-w-szwajcarii

About Administrator