Informacje o sytuacji transportowej z dnia 27 grudnia 2021 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej związanej z rozprzestrzenianiem się COVID-19 oraz na podstawie informacji przesłanych przez Ambasadę RP w Bratysławie uprzejmie przekazuję, że MSW RS poinformowało na swojej stronie internetowej o zniesieniu w dniach 1 i 6 stycznia 2022 r. zakazu poruszania się po wszystkich rodzajach dróg przeznaczonych dla pojazdów międzynarodowego drogowego transportu towarowego z krajów sąsiednich, jeśli miejsce docelowego rozładunku towaru lub baza parkingowa są położone na terytorium Republiki Słowackiej:  https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=nakladne-vozidla-budu-mat-pocas-vianocnych-sviatkov-povoleny-dojazd.

Ponadto o północy z 26 na 27 grudnia 2021 roku zmieniły się zasady wjazdu do Danii. Nowe zasady mają wstępnie obowiązywać do 17 stycznia 2022 roku.
Podróżni niebędący rezydentami duńskimi 
muszą przed wjazdem do Danii przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19 wykonanego nie później niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy duńskiej (test PCR) lub negatywny wynik testu wykonanego nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy duńskiej (szybki test antygenowy). Obowiązek wykonania testu dotyczy również osób zaszczepionych. 
Z obowiązku wykonania testu zwolnione są m. in. osoby, które były wcześniej zakażone COVID-19, co potwierdzą pozytywnym wynikiem testu PCR wykonanym nie wcześniej niż 14 dni i nie później niż 180 dni przed wjazdem, 
osoby wjeżdżające do Danii w celu przewozu towarów lub po przewiezieniu towarów za granicę oraz osoby, które opuszczą Danię nie później niż 24 godziny po wjeździe. Pełna treść komunikatu: Nowe zasady wjazdu do Danii od 27 grudnia 2021 – Polska w Danii – Portal Gov.pl (www.gov.pl) 

Dodatkowo, od dnia 28 grudnia 2021 r. Finlandia przywraca kontrole na granicach wewnętrznych. Prawo wjazdu przysługuje w podróży z dowolnego państwa pod warunkiem 
jednoczesnego przedstawienia:
1
zaświadczenia o otrzymaniu pełnej serii szczepień zatwierdzoną szczepionką przeciw Covid-19 przy zastrzeżeniu, że ostatnia dawka została podana co najmniej 14 dni przed przyjazdem lub laboratoryjnego potwierdzenia przebycia zakażenia COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
2
negatywnego wyniku testu (PCR lub antygenowego) nie starszego niż 48 godzin (obowiązek ten dotyczy również osób zaszczepionych).
Z obowiązku tego zwolnieni są obywatele i stali rezydenci Finlandii oraz do 31 grudnia br. – osoby urodzone w roku 2006 i później, a od 1 stycznia 2022 r. – osoby urodzone w roku 2007 i później. Dodatkowo wymóg przedstawienia testu nie dotyczy osób, które mają ważny, uzasadniony powód wjazdu do Finlandii (w sprawie szczegółów prosimy o kontakt z Fińską Strażą Graniczną –
 rajavartiolaitos@raja.fi lub +358 295 420100, infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-16). Z dniem 23 grudnia br. Finlandia zacznie uznawać certyfikaty szczepień wydawane poza Unią Europejską. Więcej informacji: Finlandia – zasady wjazdu (aktualizacja na bieżąco) – Polska w Finlandii – Portal Gov.pl (www.gov.pl) 

About Administrator