Informacje o sytuacji transportowej z dnia 26 stycznia 2021 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej oraz na podstawie informacji przesłanych przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa, uprzejmie przekazuję, że 27 stycznia 2021 r. (środa) w godzinach 15:00-17:00 czasu polskiego (14:00-16:00 czasu brytyjskiego) odbędzie się seminarium internetowe, poświęcone tematyce eksportu towarów ze Zjednoczonego Królestwa do Unii Europejskiej z pominięciem tzw. Short Straits.

Podczas webinarium przewidziano możliwość zadawania pytań brytyjskim ekspertom. Osoby zainteresowane udziałem powinny zarejestrować się za pośrednictwem linku Eventbrite, a link do łączenia w systemie Teams Live zostanie wysłany do zarejestrowanych uczestników przed wydarzeniem.

Link do rejestracji na spotkanie:
https://www.eventbrite.co.uk/e/movement-of-goods-through-non-short-straits-roro-locations-tickets-137421325885

Ponadto Ambasada RP z Oslo podaje, że w związku z wybuchem ogniska zmutowanego koronawirusa w gminie Nordre Follo (w okolicach Oslo) 23 stycznia br. rząd norweski wprowadził ograniczenia w poruszaniu się, dotyczące 10 gmin: Enebakk, Frogn, Indre Østfold, Moss, Nesodden, Nordre Follo, Oslo, Vestby i Våler og Ås. Restrykcje będą obowiązywać do 31 stycznia br. Zaleca się m.in. unikanie wszelkich podróży o ile nie są konieczne, w tym unikanie podróży między tymi gminami. Inne ograniczenia: zamknięcie wszystkich sklepów z wyjątkiem spożywczych, aptek i stacji benzynowych, zakaz przedsięwzięć i zgromadzeń wewnątrz i na zewnątrz z wyjątkiem pogrzebów, zamknięcie kościołów, zakaz podawania alkoholu w restauracjach i pubach. Władze zalecają unikać spotkań i wizyt w domach. 24 stycznia br. rząd norweski rozszerzył restrykcje na 15 dalszych gmin: Asker, Aurskog-Høland, Bærum, Drammen, Horten, Lier, Lillestrøm, Lunner, Lørenskog, Marker, Nittedal, Rakkestad, Rælingen, Råde i Skiptvet. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/norwegia/restrykcje-w-oslo-i-okolicznych-gminach-w-zwiazku-z-pandemia-koronawirusa.

Dodatkowo, ze względu na pogarszającą się w całej Europie sytuację epidemiologiczną przy wjeździe do Finlandii obowiązują specjalne obostrzenia. Począwszy od środy, 27 stycznia br. Finlandia dodatkowo ogranicza możliwości wjazdu do kraju z państw strefy Schengen, w tym z Polski. Ze względu na pandemię koronawirusa przy podróżach z Polski do Finlandii nadal obowiązują ograniczenia dotyczące celów przyjazdu. Podróżni muszą przedstawić podczas kontroli granicznej stosowne uzasadnienie podróży. Może nim być np. powrót do miejsca zamieszkania w Finlandii, zatrudnienie, nauka/studia czy ważne względy osobiste lub rodzinne (np. ślub, pogrzeb, choroba). Tranzyt do innego kraju UE/Schengen jest dozwolony. Wjazd w celach typowo turystycznych czy rekreacyjnych wciąż nie jest możliwy. Dozwolony jest wjazd dla pracowników wykonujących zadania z zakresu ochrony zdrowia, a także osób świadczących usługi transportu międzynarodowego. Pełna treść komunikatu: https://www.gov.pl/web/finlandia/finlandia—zasady-wjazdu-aktualizacja-na-biezaco.

About Administrator