Informacje o sytuacji transportowej z dnia 22-23 grudnia 2020 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19, uprzejmie informuję, że ruch osób między Wielką Brytanią a Francją został częściowo przywrócony od godziny 0:00 23 grudnia br.

Granicę przekraczać mogą obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz obywatele innych państw, którzy zamieszkują na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub też muszą się przemieścić na teren Francji w niezbędnym celu wskazanym w załączniku do komunikatu o otwarciu granicy. Warunkiem przekroczenia granicy jest przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa, wykonanego co najwyżej 72 godziny przed przekroczeniem granicy. W przypadku braku testu PCR będą akceptowane testy genetyczne wrażliwe na wariant VUI-2020-12-01. Lista akceptowanych testów i wybranych laboratoriów znajduje się (w języku francuskim) na stronie

https://uk.ambafrance.org/Listes-des-tests-antigeniques-autorises-par-les-autorites-francaises-pour-l

Zasady wznowienia drogowego transportu towarów można śledzić na bieżąco na stronie:

 https://www.gov.pl/web/francja/koronawirus—informacje-dla-podrozujacych-z-i-przez-francje

Ponadto, w związku z sytuacją kryzysową w portach Dover i Folkestone, w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Londynie pełniony jest telefoniczny dyżur konsularny dla osób chcących uzyskać informację lub pomoc. Osoby w trudnej sytuacji związanej z ograniczeniami w podróżowaniu proszone są o kontakt:  tel. +447825724104, email – londyn.konsulat@msz.gov.pl. Władze brytyjskie zobowiązały się do pilnego utworzenia tymczasowych laboratoriów testowych w pobliżu przepraw, aby umożliwić badanie osobom już znajdującym się w rejonie. Aktualne informacje można śledzić na stronach www.gov.pl/Francja i www.gov.pl/wielkabrytania.

Również w Danii uruchomiono specjalną infolinię w języku polskim, gdzie można uzyskać informacje o sytuacji związanej z pandemią COVID-19 w Danii. Informacje są udzielane pod numerem telefonu + 45 4145 3047 w godzinach 17-19. Infolinia została uruchomiona przez DRC (Danish Refugee Council) we współpracy z Als Research i Duńską Agencją Zdrowia.

Dodatkowo, w związku z sytuacją epidemiologiczną, obowiązują nowe obostrzenia w poruszaniu się po terytorium Włoch w okresie 24.12.2020 – 6.01.2021. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/wlochy/sytuacja-epidemiologiczna-w-polnocnych-wloszech-w-zwiazku-z-koronawirusem-covid-19.

W załączeniu znajdą Państwo również komunikat (w j. angielskim) dotyczący zwolnienia z okresowej inspekcji (badanie roczne) w Wielkiej Brytanii z uwagi na epidemię koronawirusa COVID-19. DVSA wprowadziło zwolnienia z obowiązku okresowych przeglądów (corocznych badań zdatności do ruchu drogowego) dla samochodów ciężarowych (HGV) i pojazdów służb publicznych (PSV) w Wielkiej Brytanii. Wszystkim pojazdom, które powinny być poddane badaniom od marca 2020 do marca 2021, przedłużono o co najmniej 3 miesiące termin ważności posiadanych badań. Pojazdy o niższym ryzyku otrzymały 12-miesięczne przedłużenie. Pismo (w załączeniu) potwierdza, że data ważności została zmieniona, jak pokazano w tabeli. Tabela ta jest również dostępna na stronie internetowej rządu Wielkiej Brytanii pod adresem www.gov.uk/mot-for-hgvbuses-and-trailers.

Od 18 grudnia br. w Czechach przywrócono ograniczenie wychodzenia z domu jedynie do miejsc niezbędnych (lekarz, apteka, praca, zakupy). Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech tylko w uzasadnionych sytuacjach (np. leczenie, biznes), nie turystycznie. Przyjazd do Czech na okres powyżej 24 h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji sanitarnej (w przeciwnym wypadku obowiązuje kwarantanna).
Wyjątki od tej reguły dotyczą m.in.: pracowników transgranicznych, transportu międzynarodowego oraz wizyt z pilnych powodów do 24 h i tranzytu do 12h.
Szczegółowe i aktualne informacje nt. zasad podróżowania do/przez Czechy znajdą Państwo na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/czechy/stan-wyjatkowy-w-republice-czeskiej-zasady-podrozowania.
 
Ponadto, jak podaje ambasada Królestwa Niderlandów, od północy 23 grudnia 2020 r. zniesiony został zakaz lotów pasażerskich i promowych połączeń pasażerskich z terytorium Wielkiej Brytanii do Holandii pod warunkiem okazania przez pasażera oficjalnego negatywnego wyniku testu na COVID-19 i podpisanego oświadczenia. Podróżni (osoby 13+) muszą okazać przewoźnikowi przed wejściem na pokład negatywny wynik testu PCR. Inny rodzaj testu, w tym test ekspresowy, nie jest uznawany za ważny. Test nie może być wykonany wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do Holandii. Obowiązek ten nie dotyczy podróżujących samochodem, pociągiem lub autobusem oraz podróżnych, dla których porty lotnicze w Holandii są jedynie portem przesiadkowym, pod warunkiem, że bezpośrednio kontynuują podróż i nie opuszczają lotniska. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/holandia/zniesienie-zakazu-lotow-i-promowych-polaczen-pasazerskich-z-wielkiej-brytanii-do-holandii, podstawa prawna: https://www.rijksoverheid.nl/documenten/kamerstukken/2020/12/22/intrekken-vlieg-en-aanmeerverboden-verenigd-koninkrijk-en-zuid-afrika.

Dodatkowo, informacje z ostatniej chwili otrzymane od Pana Stephena Steele z Ambasady Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie:

To hauliers concerned about the situation in Kent, the impact on the drivers who are there, and how they can get tested.

One part of the challenge we are facing is communicating information to the people affected.

I hope you could help with this by sharing some information with your contacts, and via your own channels.

First a link to information on gov.uk about the testing arrangements: https://www.gov.uk/government/news/covid-19-testing-for-hgv-drivers-using-the-port-of-dover-or-eurotunnel

We also have some Polish language information: https://www.gov.uk/government/news/covid-19-testing-for-hgv-drivers-using-the-port-of-dover-or-eurotunnel.pl.

And a leaflet which can be used on social media: https://extranet.dft.gov.uk/wp-content/uploads/2020/12/Kent-Leaflet-Polish-A4-FINAL-1.pdf

About Administrator