Informacje o sytuacji transportowej z dnia 2 grudnia 2020 r.

w ramach monitorowania sytuacji transportowej związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19, uprzejmie informujemy, że Ambasada RP w Austrii opublikowała aktualizację informacji dotyczących zasad wjazdu i tranzytu przez terytorium kraju. Komunikat dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/austria/przyjazd-i-tranzyt-przez-Austrie.

Dodatkowo, za pośrednictwem Ministerstwa Infrastruktury otrzymaliśmy informacje z Portu w Calais cz. 3, przydatne dla firm transportowych i kierowców zawodowych przewożących towary pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Broszura dostępna jest pod adresem: https://mcusercontent.com/62f03b32361aa733cb6cf370a/files/7fdc82a9-e8fd-4d2f-871b-cd6340fbed8e/2011_Brexit_Carriers_UK_1_.pdf

Ponadto, jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury za Ambasadą RP w Pradze, od 1.01.2021 r. w Czechach uruchomiony zostanie system winiet elektronicznych, które zastąpią dotychczasowe papierowe winiety, służące poborowi opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg w tym kraju. Opłaty pozostają na dotychczasowym poziomie, tj.:

  • winieta roczna – 1500 CZK
  • winieta 30-dniowa – 440 CZK
  • winieta 10-dniowa – 310 CZK

Winieta roczna nie będzie już, jak dotychczas, powiązana z rokiem kalendarzowym, ale ważna będzie przez 365 dni, licząc od dnia początku swojej ważności. Ponadto każdy z wariantów będzie można nabyć z 90-dniowym wyprzedzeniem. Winietę elektroniczną można zakupić od 1 dnia bm. w sklepie internetowym oraz niektórych stacjonarnych punktach sprzedaży (oddziały Poczty Czeskiej oraz stacje benzynowe EuroOil), a w najbliższych tygodniach również w terminalach samoobsługowych które zostaną rozmieszczone w rejonach przygranicznych i przy wjazdach na płatne odcinki dróg.

Wszelkie informacje dot. systemu, warunków zakupu, zwolnienia z opłat, kar za brak winiety itp. oraz sklep internetowy dostępne są na stronie www.edalnice.cz, która docelowo będzie miała również wersję w j. polskim. Informacje będzie można uzyskać również telefonicznie w Centrum Obsługi Klienta (+420 222 266 75) lub e-mailowo pod adresem: info@edalnice.cz (obie opcje dostępne tylko w j. czeskim i angielskim). Nadzór i kontrole na drogach wykonywać będą: Policja i Administracja Celna Republiki Czeskiej.

About Administrator