Informacje o sytuacji transportowej z dnia 16 marca 2021 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 oraz na podstawie informacji przekazanych przez Departament Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Infrastruktury, uprzejmie przekazuję informacje otrzymane od strony bułgarskiej oraz norweskiej. Dodatkowo strona bułgarska przekazała szczegółowe informacje logistyczne odnośnie do ruchu na przejściach granicznych oraz w samej Bułgarii.Ponadto w załączeniu zmiany w harmonogramie wprowadzania nowych procesów kontroli granicznej w imporcie towarów z UE do Zjednoczonego Królestwa.

BUŁGARIA

W dniu 12 marca 2021 r. Minister Zdrowia Republiki Bułgarii wydał nowe Rozporządzenie RD-01-167 w sprawie czasowego zakazu wjazdu na terytorium Republiki Bułgarii, obowiązujące od 13 marca 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r. Zgodnie z treścią nowego dokumentu warunki wjazdu na terytorium Bułgarii pozostają niezmienione w stosunku do poprzedniego rozporządzenia RD-01-105 / 16.02.2021 z dodaniem nowego zapisu:

Od północy 13 marca 2021 r. wszystkie osoby, które zostaną dopuszczone do wjazdu do Bułgarii i przybywają z krajów i terytoriów Afryki, zostaną objęte obowiązkową kwarantanną na okres 10 dni. W przypadku tych osób zwolnienie z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu PCR przeprowadzonego do 72 godzin przed przybyciem do Bułgarii nie ma zastosowania. Dla takich osób kwarantanna zostanie zniesiona po upływie 10 dni i przeprowadzeniu testu PCR 10 dnia, jeśli jego wynik będzie negatywny. Wynik testu należy przedstawić Dyrektorowi Wojewódzkiej Inspekcji Zdrowia, który wystawił skierowanie na 10-dniową kwarantannę.

Ruch na przejściu granicznym Silistra Ferry Cross Border Checkpoint na Dunaju został przywrócony od 15 marca 2021 r. Ponownie otwarta zostaje linia promowa Silistra (Bułgaria) – Călărași (Rumunia) obsługiwana przez przewoźnika rumuńskiego.

Pierwszy kurs na linii promowej odbył się 15 marca o godzinie 8 rano rozpoczynając żeglugę z rumuńskiego wybrzeża. Od tego momentu przywrócono działalność przejścia granicznego Służb wykonujących obowiązkową kontrolę graniczną w podpunkcie Silistra – Prom.

Zgodnie z Decyzją Rady Miejskiej Silistra ruch ciężarówek o masie powyżej 3,5 tony w mieście Silistra zostanie czasowo wstrzymany. Pojazdy o masie 3,5 tony nie będą mogły przekroczyć przejścia granicznego Silistra – Ostrov. Dozwolone zostanie jedynie przekraczanie granicy przez przejścia Silistra-Ferry lub inne punkty pomiędzy Republiką Bułgarii a Rumunią. Samochody osobowe i autobusy będą mogły korzystać z przejścia granicznego Silistra – Ostrov bez zmian.

NORWEGIA

Norweski rząd podjął w piątek decyzję o zmianie krajowych przepisów dotyczących wymagań dotyczących testów PCR po pobycie w krajach o szczególnie wysokiej częstości występowania zmutowanych wariantów wirusa. Szybkie testy antygenowe są teraz dopuszczalne, również w tych przypadkach.

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu restrykcyjnej polityki wobec cudzoziemców ubiegających się o wjazd do Norwegii do 7 kwietnia. Główna zasada, zgodnie z którą pracownicy transportu są zwolnieni z badań przed wjazdem do Norwegii, pozostaje niezmieniona.

Ponadto Ambasada RP w Paryżu informuje o wymogu posiadania przez pracowników transportu „certificat européen” wydawanego przez pracodawcę. Formularz dostępny jest na stronie: https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Deplacement-des-transporteurs-routiers-internationaux. Więcej informacji pod adresem: https://www.gov.pl/web/francja/koronawirus—informacje-dla-podrozujacych-z-i-przez-francje.

Dodatkowo, w związku z licznymi powtarzającymi się problemami polskich kierowców na słoweńskich drogach Ambasada RP w Lublanie przygotowała dla Państwa specjalny poradnik informujący o praktykach stosowanych na słoweńskich drogach i problemach, jakie kierowcy mogą napotkać przejeżdżając przez Słowenię. Przewodnik dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/slowenia/poradnik-dla-kierowcow-podrozujacych-przez-slowenie.

About Administrator