Informacje o sytuacji transportowej z dnia 13 lipca 2020 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19, uprzejmie informujemy, że władze greckie wprowadziły bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojego pobytu na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form).

Po wypełnieniu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją drogą powietrzną, lądową i morską. Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. Formularz należy wypełnić co najmniej 48 godzin przed wjazdem, a w przypadku podróży samolotem – co najmniej 24 godziny przed odprawą. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo ukarać grzywną w wysokości 500 euro. Więcej informacji pod adresem: https://www.gov.pl/web/grecja/zalecenia-dla-podrozujacych.

W związku ze znacznym wzrostem ilości zakażeń w Bułgarii przedłużono stan epidemiczny do 31 lipca. Przywrócone zostały niektóre obostrzenia, w tym obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych (m.in. w sklepach) oraz zakaz wstępu dla publiczności podczas imprez sportowych. W jednym miejscu nie może przebywać więcej niż 30 osób, zaś w sklepach małopowierzchniowych – nie więcej niż 2 osoby. Więcej: https://www.gov.pl/web/bulgaria/covid

Ponadto 13 lipca belgijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało listę porad turystycznych i umieściło Szwecję na czerwonej liście. Kraje i obszary znajdujące się na czerwonej liście podlegają formalnemu zakazowi podróży oraz obowiązkowym testom i kwarantannie po powrocie do Belgii. Pełna treść komunikatu: https://diplomatie.belgium.be/en.

Dodatkowo, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej podało do wiadomości model operacyjny granic, który wejdzie w życie w styczniu 2021 roku, dostępny na stronie https://www.gov.uk/government/publications/the-border-operating-model. Rozpoczęła się też kampania komunikacyjna mająca na celu wsparcie przedsiębiorstw i obywateli w przygotowaniu się na koniec okresu przejściowego. Obejmuje ona m. in. nowy przewodnik krok po kroku dotyczący zasad importowania (https://www.gov.uk/prepare-to-import-to-great-britain-from-january-2021) i eksportowania (https://www.gov.uk/prepare-to-export-from-great-britain-from-january-2021).

W przypadku gdyby pojawiły się w tym zakresie dodatkowe pytania bądź wątpliwości, uprzejmie prosimy zgłaszać je na bieżąco.

About Administrator