Europejski raport o sytuacji na granicach – stan na 27 kwietnia 2020 r.

W porównaniu z piątkiem, sytuacja na granicach wewnątrz UE jest dynamiczna – kolejki wydłużają się na niektórych przejściach granicznych, a skracają na innych. Wszystkie piątkowe zatory zmniejszyły się, jednak na jednym przejściu granicznym między Litwą a Łotwą pojawiła się znacząca kolejka z czasem oczekiwania wynoszącym 1 godzinę. Tradycyjnie już, zatory można zaobserwować na granicach Węgry-Rumunia (2 godziny) i Bułgaria-Rumunia (4 godziny). Na pozostałych przejściach granicznych czas oczekiwania wynosi maksymalnie 1 godzinę.

CZAS OCZEKIWANIA 27/4
TENDENCJA
DZISIAJ
PIĄTEK
1 TYDZIEŃ TEMU
HU-RO
do 2h
do 4h
do 1h
Poprawia się
SK-HU
20 min
do 30
10 min do 1h
Stabilna
RO-BG
4h
2h
do 2h
Pogarsza się
DE-CH
do 1h / 6 km
do 1h
do 1h / 7 km
Stabilna
DE-PL
do 20 min
10-20 min
10 min
Stabilna
AT-DE
do 20 min / 8 km
10-45 min / 5 km
30 min / 5 km
Stabilna
SI-HR
do 30-45 min
10-20 min
do 1h / 6 km
Stabilna
EL-BG
brak danych
brak danych
45 min
FR-DE
zmienny
do 30 min
do 2h
Poprawia się
FR-CH
do 1h
do 1h
do 1h
Stabilna
AT-SI
do 30 min
do 10 min
do 1h
Pogarsza się
AT-HU
do 1h
10 min / 7km
Pogarsza się
HR-HU
20 min
20-30 min
Stabilna
HU-SI
zmienny
do 45 min
Poprawia się
IT-SI
zmienny
do 1h
Poprawia się
FR-ES
do 30 min
do 2h
Poprawia się
BE-NL
do 20 min
do 2h
do 1h
Poprawia się
LT-LV
do 1h
Nowa

Poza granicami UE:  

  • Na Bałkanach Zachodnich sytuacja na granicach pozostaje stosunkowo stabilna. Na węgiersko-serbskim przejściu granicznym w Horgos sytuacja poprawia się pod względem czasu oczekiwania. Pojawiają się doniesienia o umiarkowanych opóźnieniach wynoszących 90 minut przy wjeździe na terytorium Bułgarii z Serbii.
  • Po szeregu rozmów prowadzonych przez komisarza KE Valeana, władze tureckie poinformowały o zmianach dotyczące zagranicznych kierowców samochodów ciężarowych wykonujących transport, którego miejscem docelowym jest Republika Turecka. Kierowcy mogą teraz wjechać na terytorium Turcji bez konieczności poddawania się 14-dniowej kwarantannie, jeśli nie wykazują objawów COVID-19 i opuszczą kraj w ciągu 72 godzin po wjeździe (z możliwością przedłużenia o kolejne 24 godziny pod pewnymi warunkami). Kontrole zdrowia i dezynfekcja pojazdów będą nadal przeprowadzane, a obowiązujące praktyki dotyczące tranzytu nie ulegają zmianie.
  • W odniesieniu do innych państw trzecich, w zeszłym tygodniu podjęto następujące znaczące działania globalne:
    • Indonezja wydała zakaz pasażerskiego transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i morskiego. Zakaz nie ma jednak wpływu na transport towarów i loty międzynarodowe.
    • Indie (niektóre stany) zniosły ograniczenia, pozwalając na transport większej ilości towarów drogą lądową, powietrzną i morską.
    • Kanada wymaga teraz od wszystkich pasażerów przylatujących i odlatujących noszenia maseczek na lotniskach.

About Administrator