Spotkaniem w Katowicach zakończyliśmy cykl tematyczny dotyczący nowych zasad pilotażu pojazdów nienormatywnych

Już od 17 lutego 2024 r. obowiązywać będą NOWE zasady pilotażu pojazdów nienormatywnych w Polsce. 7 lutego br. w Katowicach zakończyliśmy cykl spotkań informacyjnych z przedstawicielami firm pilotujących z całej Polski. Dziękujemy za udział!

Podczas spotkania Marcin Mroczkowski – Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego i Łukasz Chwalczuk – prezes zarządu OSPTN informowali, co według nowych przepisów niebawem będą kontrolowali Inspektorzy ITD. W spotkaniu wzięło udział prawie 60 pilotów, nie tylko tych zrzeszonych w OSPTN.

Fot. K.Biskupska

Fot. K.Biskupska

Mówiono więc o nowych zasadach oznakowania oraz wyposażenia pojazdów pilotujących, a także o obowiązkach pilotów zabezpieczających przejazdy nienormatywne i ich uprawnieniach do wydawania poleceń i sygnałów innym uczestnikom ruchu drogowego, tak samo wiążących jak polecenia policjanta oraz inspektora ITD.

>>> Więcej o ZMIANACH pod tym linkiem <<<

Fot. K.Biskupska

Fot. K.Biskupska

Ponieważ po raz pierwszy w przepisach wskazano konstrukcję pojazdu pilotującego jako istotną, skupiono się również na przybliżeniu tematu samochodów dopuszczonych do tego zadania. Są to modele o dmc. 3,5 t o rodzaju nadwozia BB (van), AF (wielozadaniowy) lub AG (pick-up) i wysokości co najmniej 1,70 m.

Fot. K.Biskupska

Fot. K.Biskupska

Fot. K.Biskupska

Fot. K.Biskupska

Na pytania odnośnie pojazdów odpowiadali też przedstawiciele Polskiej Grupy Dealerskiej (Grupa PGD) – największego w Polsce dealera marki Renault i Dacia – Grupy, która w ofercie ma samochody odpowiednie do pilotowania pojazdów nienormatywnych. Ostatnia część spotkania poświęcona była odpowiedzialności cywilnej (odszkodowawczej) pilota za ewentualne szkody w trakcie pilotowania z podziałem na szkody drogowe (np. obiekty mostowe) oraz szkody w ładunku (np. obtarcia lub uszkodzenia przewożonego ładunku).

Fot. K.Biskupska

Dziękujemy Marcinowi Mroczkowskiemu, Inspektorowi ITD za profesjonalizm i wsparcie merytoryczne oraz Markowi Walczakowi i wszystkim zaangażowanym w organizację spotkań i produkcję filmu nt nowych zasad pilotażu za wiedzę i nieocenione wsparcie.

Fot. K.Biskupska

Fot. K.Biskupska

Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp