Giganci Transportu 2023: Ol-Trans nagrodzony za realizację transportu w kategorii 80-120 t masy całkowitej [galeria zdjęć]

Firma Ol-Trans jest laureatem konkursu branżowego „Giganci Transportu 2023” w kategorii „Transport Roku – 80 t – 120 t masy całkowitej”. Nagrodzony został transport tzw. rękawa nasączonego żywicą, służącego do renowacji przewodów i kanałów. Wymiary transportowe po załadunku to 21 m długości, 2,5 m szerokości oraz 2 m wysokości.

Wręczenie statuetki Giganci Transportu podczas wieczornej gali w hotelu Warszawianka, od lewej Piotr Kowalski – Kässbohrer Poland i Małgorzata Grzyb oraz Monika Rybka – Ol-Trans (fot. OSPTN)

Przewożonym ładunkiem był tzw. rękaw nasączony żywicą, służący do renowacji przewodów i kanałów, który może osiągać długość do 400 m. Jego wymiary transportowe po załadunku to 21 m długości, 2,5 m szerokości oraz 2 m wysokości. Ładunek transportowano po Niemczech, z siedziby Aarsleff Rohrsanierung w Geratal w Turyngii do Bremy.

Zestaw składał się z ciągnika siodłowego MAN TGX 540 KM i naczepy niskopodwoziowej Faymonville VarioMAX 3+6, przy czym tylny wózek składał się z dwóch wózków 4+2.

Proces załadunkowy był bardzo skomplikowaną operacją, która trwała nawet do 24 h i wyglądała w następujący sposób. Pierwszego dnia załadunku na naczepie montowana była specjalistyczna zabudowa z plandekami termoaktywnymi wewnątrz. Zabezpieczały i chroniły ładunek. Kolejnego dnia rękaw był wciągany na podajnik, z którego był przesuwany i nasączany zabezpieczającą żywicą. Prosto z tego procesu załadowano go warstwowo na naczepę. Każda z warstw rękawa była oddzielana sztucznym lodem, który zabezpieczał rękaw przed jego utwardzeniem. Po tej operacji zabudowa była szczelnie zamykana. Ilość warstw była uzależniona od długości danego rękawa. Masa ładunku w tym transporcie wynosiła 65 t, a masa całkowita zestawu 120 t. Proces rozładunkowy również był skomplikowanym procesem, gdyż naczepa musiała dokładnie podjechać pod konstrukcję, na którą był naciągany rękaw i wprowadzany prosto do przewodu kanalizacyjnego.

Fot. Ol-Trans

Fot. Ol-Trans

Fot. Ol-Trans

Fot. Ol-Trans

Fot. Ol-Trans

Ze względu na masę całkowitą transportu, wymagana była eskorta policji, zezwolenia oraz pilotaż BF3 i BF2.

Co wyróżniło transport?
Renowacja przewodu za pomocą wykładzin renowacyjnych (rękawów) AARSLEFF utwardzanych gorącą wodą polegała na wprowadzeniu do odcinka przewodu membrany wewnętrznej (folii ochronnej) o odpowiedniej średnicy (w celu uniemożliwienia wypływu żywicy z rękawa lub napływu wód gruntowych), wyłożeniu wewnętrznej powierzchni przewodu rękawem AARSLEFF nasączonym żywicą, dopasowanie rękawa do kształtu przewodu przy pomocy wody pod ciśnieniem. Następnie wprowadzony do przewodu rękaw był utwardzany na terenie budowy, termicznie, tworząc nową warstwę konstrukcyjną i uszczelniającą, wewnątrz poddawanego renowacji odcinka przewodu.

Fot. Ol-Trans

Fot. Ol-Trans

Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp