Informacje o sytuacji transportowej z dnia 20 grudnia 2021 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej związanej z rozprzestrzenianiem się COVID-19 oraz na podstawie informacji przesłanych przez Departament Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Infrastruktury, przekazuję informacje otrzymane ze Słowenii dotyczące zmian w zasadach ruchu dotyczących pojazdów ciężarowych.
Zmiana ograniczeń ruchu drogowego w Republice Słowenii

Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło zmiany do rozporządzenia dotyczącego ograniczeń w ruchu drogowym w Republice Słowenii. Nowelizacja, która wejdzie w życie 30 grudnia 2021 r., przewiduje, że w niedziele i dni wolne od pracy o godzinę przedłuża się zakaz ruchu pojazdów ciężarowych i grup pojazdów o DMC powyżej 7500 kg. Zgodnie z nowym Zarządzeniem zakaz będzie obowiązywał w godzinach od 8:00 do 22:00 (obecnie obowiązuje zakaz: od 8:00 do 21:00). Zakaz pozostaje bez zmian w sezonie letnim. W piątek przed Wielkanocą zakaz obowiązuje od 14.00 do 22.00. Ministerstwo wprowadziło nowelizację w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu i płynności przewozów na przejściach granicznych.

Ponadto od poniedziałku (20.12.2021) osoby podróżujące z Polski do Austrii obowiązuje zasada „2G +” – przedstawienie dokumentu potwierdzającego szczepienie lub przebycie choroby COVID-19 oraz dodatkowo negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 72 godziny. Kierowcy transportu towarowego i pasażerskiego przekraczając granicę nie muszą posiadać zaświadczenia lekarskiego, wyniku testu, nie podlegają kwarantannie oraz obowiązkowi elektronicznej rejestracji. W przypadku tranzytu przez Austrię konieczne jest spełnienie warunków umożliwiających wjazd z Austrii do kolejnego kraju. Osoby podróżujące w tranzycie przez Austrię przekraczając granicę nie muszą posiadać zaświadczenia lekarskiego, wyniku testu, nie podlegają kwarantannie oraz obowiązkowi elektronicznej rejestracji.

Więcej informacji: Przyjazd i tranzyt przez Austrię – Polska w Austrii – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Obowiązują też nowe zasady wjazdu do Grecji. Zgodnie z Decyzją Ministerialną opublikowaną w greckim Dzienniku Ustaw FEK B`5951/17-12-2021 wszystkie osoby powyżej 5 roku życia, które chcą wjechać na terytorium Grecji, w okresie od dnia 19.12.2021 r. (od godziny 06:00) do dnia 10.01.2022 r. (do godziny 06:00), niezależnie od posiadanego obywatelstwa, obowiązkowo przy wjeździe do Grecji muszą okazać ujemny wynik testu w kierunku COVID-19. Obowiązek ten dotyczy także osób w pełni zaszczepionych oraz rekonwalescentów. Akceptowane będą zarówno testy PCR (wykonane do 72 godzin przed wjazdem do Grecji), jak i testy antygenowe (tzw. „rapid test”), wykonane do 24 godzin przed wjazdem do Grecji.
Zaświadczenie o ujemnym wyniku testu może być wydane w języku greckim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim lub rosyjskim, a dane w nim zawarte muszą być zgodne z tymi, które znajdują się w dokumencie podróży.
Badanie należy wykonać w laboratorium publicznym lub prywatnym, uznanym przez władze kraju, w którym test będzie wykonany.

PLF (Passenger Locator Form) i kod QR – pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie https://travel.gov.gr dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji.

Szczegółowe informacje: Nowe zasady wjazdu do Grecji – Polska w Grecji – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp