Ważne zmiany dla przewoźników przewożących towary między UE a Wielką Brytanią

Przekazujemy informacje uzyskane od Rządu Wielkiej Brytanii w sprawie nowych wymagań dla przewoźników lub spedytorów, którzy przewożą towary między Unią Europejską (UE) a Wielką Brytanią (GB) (Anglią, Szkocją i Walią):

W naszym ostatnim e-mailu wyjaśniliśmy, że od 1 stycznia 2022 r. pełną kontrolą celną będą objęte wszystkie towary:

 • eksportowane z UE do Wielkiej Brytanii
 • importowane do UE z Wielkiej Brytanii.

Chcemy pomóc Państwu w przygotowaniu się do tych zmian. W tym e-mailu omówimy następujące kwestie:

 1. Jak zarejestrować się na platformie obsługi przewozu samochodami ciężarowymi – Goods Vehicle Movement Service (GVMS)
 2. Jakie dokumenty będą potrzebne na przejściach granicznych po 1 stycznia 2022 r.
 3. Kiedy należy skierować się Wewnętrznego Urzędu Celnego (Inland Border Facility – IBF) i użyć Numeru Referencyjny Przewozu Towarów (GMR).
 4. Gdzie można znaleźć więcej informacji.
 5. Jak zarejestrować się na platformie obsługi przewozu samochodami ciężarowymi – Goods Vehicle Movement Service (GVMS)

Od 1 stycznia 2022 r., jeśli będą Państwo przewozić towary przez porty w Wielkiej Brytanii (UK), które korzystają z GVMS, muszą być zarejestrowani w tej usłudze. W razie braku rejestracji, nie będzie można:

 • wjechać na prom lub do pociągu,
 • przekroczyć granicy UE/Wielkiej Brytanii ani
 • przeprowadzić kontroli celnej towarów.

Kto musi się zarejestrować?

Obowiązek rejestracji w systemie GVMS dotyczy:

 • niezależnych kierowców przewożących towary i samodzielnie załatwiających formalności celne
 • firm, które powierzają wykonawcom odbiór towarów w imieniu innej firmy,
 • firm logistyczna, oferujących przewóz towarów i realizację procesów celnych w imieniu innej firmy,
 • dużych firm detalicznych, które zajmują się transportem i deklaracją własnych towarów,

Dokonanie rejestracji już teraz pozwoli uniknąć zatrzymania na granicy w styczniu 2022 roku.

Zanim się Państwo zarejestrują

Muszą mieć:

Jak się zarejestrować

Aby się zarejestrować, należy wejść na stronę gov.uk/register-to-move-goods

Pomocne webinary

Szczegółowe informacje/demonstrację, jak założyć konto w portalu rządowym Government Gateway, trzeba zarejestrować się w systemie GVMS i uzyskać brytyjski numer EORI, można znaleźć w następujących webinarach

 1. Jakie dokumenty będą potrzebne na przejściach granicznych po 1 stycznia 2022 r.

Kierowcy, jeszcze przed dotarciem do granicy, muszą mieć odpowiednie dokumenty dla siebie i przewożonych towarów. Obejmuje to właściwy dokument tożsamości, a także dokumenty pojazdu, ładunku i dokumentację celną. Od 1 stycznia 2022 r. kierowcy nie dysponujący taką dokumentacją nie będą mogli przekroczyć granicy i zostaną opóźnieni lub zawróceni.

Aby zapoznać się z dokumentami potrzebnymi do przekroczenia granicy, radzimy skorzystać z naszej listy kontrolnej dokumentów potrzebnych przewoźnikom. Potrzebny będzie także Numer Referencyjny Przewozu Towarów (GMR).

GMR to pojedynczy numer referencyjny łączący wcześniej złożone referencje zgłoszenia. Na przykład numery referencyjne przewozu (MRN) lub brytyjski numer EORI dla wpisu do rejestru zgłaszającego (EIDR). Można utworzyć tylko jeden numer referencyjny na pojazd.

GMR tworzy zwykle kierowca przewożący towary, ale może to zrobić kierownik przewoźnika, agent celny przedsiębiorcy lub spedytor. Jeżeli numer GMR utworzył ktoś inny, należy przekazać go kierowcy, wraz z numerem telefonu do biura przewoźnika lub specjalisty na wypadek, gdyby potrzebna była pomoc.

Informacje o tym, jak uzyskać numer GMR można znaleźć na stronie gov.uk/guidance/get-a-goods-movement-reference

 1. Kiedy należy skierować się Wewnętrznego Urzędu Celnego (Inland Border Facility – IBF) i użyć Numeru Referencyjny Przewozu Towarów (GMR).

Od 1 stycznia 2022 r. kierowcy mogą być zmuszeni do odprawy celnej w brytyjskim Wewnętrznym Urzędzie Celnym (IBF) przed opuszczeniem Wielkiej Brytanii lub wjazdem na jej teren.

Usługa „sprawdź, czy musisz zgłosić się do odprawy” (check if you need to report for an inspection) jest dostępna pod adresem www.tax.service.gov.uk/driver-inspection-notification/start

Status towarów „odprawiony/zatrzymany” można sprawdzić w panelu w systemie GVMS. Kierowca będzie potrzebował smartfona z dostępem do Internetu lub kierownik przewoźnika będzie musiał przekazać mu te informacje w inny sposób. Jeżeli wymagana jest inspekcja, po opuszczeniu terminalu kierowca musi niezwłocznie udać się do Wewnętrznego Urzędu Celnego (Inland Border Facility – IBF).

Sprawdzenie statusu towarów z wykorzystaniem usługi „Sprawdź, czy musisz zgłosić się do odprawy” nie wymaga rejestracji w systemie GMVS, wystarczy do tego numer GMR.

 1. Gdzie można znaleźć więcej informacji

Jeśli potrzebują Państwo więcej informacji na temat tych nowych wymagań, mogą:

 • Porozmawiać z doradcą poprzez czat na żywo na witrynie rządu Wielkiej Brytanii dla przewoźników. Usługa czatu na żywo jest dostępna w pięciu językach: angielskim, rumuńskim, polskim, bułgarskim i węgierskim.
 • Warto zapoznać się z przygotowanym przez Rząd Wielkiej Brytanii Podręcznikiem Przewoźnika (dostępnym w wielu językach) który zapewnia najnowsze, szczegółowe wskazówki o tym, jakie kroki należy podjąć, aby przewozić towary między Wielką Brytanią a UE.

Zachęcamy również do udziału w darmowym webinarze, który odbędzie się 6 grudnia w godzinach 14:00-15:30 polskiego czasu.

Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp