Informacje o sytuacji transportowej z dnia 20 września 2021 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej związanej z rozprzestrzenianiem się COVID-19, oraz na podstawie informacji przekazanych przez Ambasadę Brytyjską, uprzejmie informuję, że rząd brytyjski przedstawił nowy harmonogram wprowadzenia kontroli importu towarów z UE do Wielkiej Brytanii. Jak podaje rządowy komunikat, w ostatnich miesiącach przedsiębiorstwa stanęły przed szeregiem wyzwań, na czele z globalną pandemią, które wpłynęły na łańcuchy dostaw w całej Europie. Na terenie Zjednoczonego Królestwa szczególnie odczuwa to sektor rolno-spożywczy, gdzie od przyszłego miesiąca miały zostać wprowadzone nowe wymogi dotyczące importu produktów pochodzenia zwierzęcego. Rząd brytyjski zdecydował dać przedsiębiorstwom więcej czasu na dostosowanie się do nowych przepisów.

Pełne deklaracje celne i kontrole zostaną wprowadzone 1 stycznia 2022 r., jak wcześniej zapowiedziano, natomiast zgodnie z nowym harmonogramem deklaracje bezpieczeństwa i ochrony nie będą wymagane do 1 lipca 2022 r.

Zgodnie ze zmienionym harmonogramem:

  • Wymogi dotyczące wcześniejszego zgłoszenia towarów sanitarnych i fitosanitarnych (SPS), które miały zostać wprowadzone 1 października 2021 r., będą obowiązkowe od 1 stycznia 2022 r.
  • Nowe wymagania dla eksportowych świadectw zdrowia, które miały zostać wprowadzone 1 października 2021 r., zostaną wprowadzone 1 lipca 2022 r.
  • Świadectwa fitosanitarne i kontrole fizyczne towarów SPS w punktach kontroli granicznej, które miały zostać wprowadzone 1 stycznia 2022 r., zostaną wprowadzone 1 lipca 2022 r.
  • Deklaracje bezpieczeństwa i ochrony importu będą wymagane od 1 lipca 2022 r., a nie do 1 stycznia 2022 r., jak wcześniej zapowiadano. Pełne deklaracje celne i kontrole zostaną wprowadzone 1 stycznia 2022 r., (termin bez zmian).

Szczegółowe informacje dostępne są w j. angielskim pod adresem:
https://www.gov.uk/government/news/government-sets-out-pragmatic-new-timetable-for-introducing-border-controls

Ponadto Ambasada Brytyjska w Polsce wyraża gotowość udzielenia odpowiedzi na wszelkie ewentualne pytania, które można kierować na dedykowany adres e-mail: warsaw.roadhaulage@fcdo.gov.uk

Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp