Informacje o sytuacji transportowej z dnia 5 sierpnia 2021 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej związanej z rozprzestrzenianiem się COVID-19 uprzejmie informuję, że w związku z aktualnie występującą poważną sytuacją kryzysową na terenie Macedonii Północnej, związaną z pożarami wywołanymi ekstremalnie wysoką temperaturą przekraczającą 40 stopni Celsjusza czasowo zamknięte zostało przejście graniczne Bogorodzica (Macedonia Północna – Grecja), a pasażerowie indywidualni oraz transport ciężarowy kierowany był na przejście graniczne Dojran. Główne przejście graniczne w Bogorodzicy aktualnie jest otwarte, ale sytuacja nie jest stabilna i zmienia się dynamicznie. Informacje na temat aktualnej sytuacji na granicy macedońsko-greckiej są dostępne pod bezpośrednim numerem telefonicznym macedońskiej straży granicznej +389 34230130.

Centrum Kryzysowe w Macedonii Północnej informuje ponadto o pożarach, które wybuchły w Staro Nagoricame, niedaleko wykopalisk archeologicznych w Kokino, w okolicach Kumanowa, Bitoli, Strumicy, Sztipie oraz Skopje.

Najpoważniejsza sytuacja związana z niebezpieczeństwem rozprzestrzeniania się pożarów ma miejsce w południowo-wschodniej części kraju niedaleko Gievgieliji przy granicy z Grecją.

Na dzisiejszym posiedzeniu, rząd Macedonii Północnej podjął decyzję o wprowadzeniu stanu kryzysowego na terenie kraju, który będzie obowiązywał przez najbliższe 30 dni.

Pełna treść komunikatu: https://www.gov.pl/web/macedoniapolnocna/komunikat-dla-podrozujacych oraz https://www.gov.pl/web/macedoniapolnocna/stan-kryzysowy-na-terenie-macedonii-polnocnej

Ponadto Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Pradze informuje, że do przekroczenia granicy polsko-czeskiej potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty. Dokumentów tych nie zastąpi prawo jazdy ani żaden inny dokument. W przypadku podróży zagranicznych paszportu/dowodu osobistego nie zastąpi też aplikacja mObywatel. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/mobywatel/mobywatel-dokument oraz https://www.gov.pl/web/czechy/paszporty-tymczasowe-dla-podrozujacych-w-celach-urlopowych

Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp