Informacje o sytuacji transportowej z dnia 26 marca 2021 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej związanej z rozprzestrzenianiem się COVID-19 uprzejmie informuję, że od 1 kwietnia 2021 rząd Szwecji znosi specjalne ograniczenia wjazdu dla osób podróżujących do Szwecji z Danii i z Norwegii.

Decyzja ta oznacza, że:

  • utrzymany jest wymóg przedstawienia negatywnego testu COVID-19 przy przekroczeniu granicy,
  • dozwolony jest tranzyt przez Szwecję do Polski.

Negatywny test nie może, tak jak poprzednio, być starszy niż 48 godzin od wykonania. Wymóg okazania negatywnego testu nie dotyczy m. in. obywateli Szwecji i osób mieszkających w Szwecji, osób poniżej 18 roku życia oraz pracowników branży transportowej.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2021/03/forlangning-av-generellt-inreseforbud-med-testkrav-fran-alla-lander-och-sarskilda-inreserestriktioner-fran-danmark-och-norge-upphor/ oraz https://www.gov.pl/web/szwecja/zmiana-zasad-wjazdu-do-szwecji-z-danii-i-norwegii-od-01042021-r.

Ponadto Ambasada RP w Wilnie opublikowała aktualizację obowiązujących wymogów wjazdu na terytorium kraju oraz zasad kwarantanny. Zgodnie z opublikowaną przez Ministerstwo Zdrowia RL listą krajów dotkniętych przez COVID-19 i zmianą zasad wjazdu, przybywających na Litwę z Polski obowiązuje konieczność posiadania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 oraz obowiązek poddania się 10-dniowej kwarantannie. Kwarantanna i test nie obowiązuje tylko osób udających się przez Litwę tranzytem, osób które posiadają zaświadczenie z zakładu opieki zdrowotnej stwierdzające, że dana osoba już została zaszczepiona przeciwko COVID-19 oraz osób, które posiadają zaświadczenie z zakładu opieki zdrowotnej stwierdzające, że dana osoba przechorowała COVID-19 (zakażenie koronawirusem). Test nie obowiązuje także pracowników firm zajmujących się międzynarodowym przewozem komercyjnym osób i towarów. Pracownicy takich firm muszą się jednak izolować od czasu wjazdu na Litwę do czasu jej opuszczenia, ale nie dłużej niż 10 dni. Wyjątek stanowią przewoźnicy, zatrudnieni w międzynarodowym transporcie drogowym, przybywający na Litwę na kilka godzin. Chodzi m. in. o kierowców dostarczających lub odbierających ładunki oraz osoby, także tych, którzy przez Litwę przejeżdżają tranzytem. Pełna treść komunikatu: https://www.gov.pl/web/litwa/litwa-zasady-wjazdu-i-tranzytu.

Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp