Informacje o sytuacji transportowej z dnia 23 lutego 2021 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19, uprzejmie informuję, że ze względu na pogarszającą się w całej Europie sytuację epidemiologiczną przy wjeździe do Finlandii obowiązują specjalne obostrzenia.

Obecne dodatkowe ograniczenia wjazdu do Finlandii z państw strefy Schengen, w tym z Polski, będą obowiązywały co najmniej do 18 marca br. Ze względu na pandemię koronawirusa przy podróżach z Polski do Finlandii nadal obowiązują ograniczenia dotyczące celów przyjazdu. Podróżni muszą przedstawić podczas kontroli granicznej stosowne uzasadnienie podróży. Tranzyt do innego kraju UE/Schengen jest dozwolony (musi być jednak odpowiednio udokumentowany i uzasadniony). W przypadku szczegółowych pytań wymagających indywidualnych konsultacji zalecany jest kontakt z fińską Strażą Graniczną, która podejmuje decyzje w sprawie zezwolenia lub odmowy wjazdu do Finlandii: rajavartiolaitos@raja.fi lub +358 295 420100 (infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-16). Straż Graniczna zastrzega jednak, że ostateczna decyzja o możliwości wjazdu do Finlandii jest podejmowana przez jej funkcjonariuszy dopiero podczas kontroli granicznej. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/finlandia/finlandia—zasady-wjazdu-aktualizacja-na-biezaco

Ponadto w związku z trwającą pandemią COVID-19 w Szwajcarii obowiązuje kwarantanna dla osób przyjeżdżających z państw i regionów wysokiego ryzyka, nakaz noszenia maseczek ochronnych podczas przejazdów komunikacją publiczną, w miejscach publicznych oraz w zakładach pracy (tam, gdzie niemożliwa jest praca zdalna). Osoby, które w ciągu ostatnich 10 dni przebywały w którymś z państw i regionów wysokiego ryzyka, po przyjeździe do Szwajcarii muszą zgłosić ten fakt władzom kantonalnym i podlegają obowiązkowej kwarantannie. Nie ma znaczenia obywatelstwo osoby wjeżdżającej do Szwajcarii, o obowiązku kwarantanny decyduje wyłącznie to, w jakich państwach i regionach dana osoba przebywała w ciągu ostatnich 10 dni.

Polska nie znajduje się aktualnie na szwajcarskiej liście państw i regionów wysokiego ryzyka, zatem osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski (o ile w ciągu ostatnich 10 dni nie przebywały w żadnym z państw lub regionów z listy) nie muszą poddawać się kwarantannie. Pełna treść komunikatu:
https://www.gov.pl/web/szwajcaria/covid-19–zasady-obowiazujace-w-szwajcarii.

Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp