Informacje o sytuacji transportowej z dnia 4 stycznia 2021 r.

W ramach monitorowania sytuacji transportowej oraz na podstawie informacji przesłanych przez Departament Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Infrastruktury, uprzejmie przekazujemy, że strona brytyjska poinformowała o aktualizacji strony rządowej poświęconej wskazówkom dla przewoźników transportujących towary pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem.

Wersja polskojęzyczna strony dostępna jest pod adresem:https://www.gov.uk/guidance/transporting-goods-between-great-britain-and-the-eu-from-1-january-2021-guidance-for-hauliers.pl

Dodatkowo, przekazuję, że rząd Zjednoczonego Królestwa opublikował zaktualizowany materiał ze szczegółami dotyczącymi zmian na granicach dla importerów i eksporterów. Link:https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/948978/December_BordersOPModel_Medium.pdf

Przygotowano również nowy dokument dotyczący handlu między Wielką Brytanią a UE, który dostępny jest pod adresem: https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/949044/BordersOpModel_Case_Studies.pdf .

Ponadto od 4 stycznia 2021 r. od godz. 18:00 Polska będzie uznawana przez władze Rumunii za kraj niebezpieczny epidemicznie. Tym samym osoby przybywające z Polski do Rumunii, muszą odbyć 14-dniową izolację domową/ kwarantannę. Zwolnione z kwarantanny mogą być osoby przybywające do Rumunii z krajów uznawanych za niebezpieczne epidemicznie (https://www.cnscbt.ro/index.php/liste-zone-afectate-covid-19 ), pod warunkiem, że zostają na terytorium Rumunii krócej niż 3 dni (72 godziny) i przedstawią negatywny wynik testu na SARS-CoV-2, wykonanego maksymalnie na 48 godzin przed przyjazdem do Rumunii. Wymóg kwarantanny nie dotyczy m.in.:

  • osób odbywających podróż tranzytową, jeżeli opuszczą Rumunię w ciągu 24 godzin od wjazdu na terytorium kraju;
  • kierowców zawodowych samochodów ciężarowych o maksymalnej dopuszczalnej ładowności powyżej 2,4 tony;
  • kierowców zawodowych pojazdów mechanicznych do przewozu osób, które mają więcej niż 9 miejsc, łącznie z miejscem kierowcy.

Pełna treść komunikatu znajduje się pod adresem: https://www.gov.pl/web/rumunia/sytuacja-epidemiczna-w-rumunii-warunki-wjazdu-i-kwarantanny2 .

Ambasada RP w Paryżu opublikowała aktualizację zaleceń dla osób przebywających we Francji, planujących podróż między Francją a Polską lub przejazd przez terytorium francuskie. Informacje dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/francja/koronawirus—informacje-dla-podrozujacych-z-i-przez-francje .

Aktualne informacje dla osób przyjeżdżających do Włoch z terytorium Polski dostępne są na stronie Ambasady RP w Rzymie: https://www.gov.pl/web/wlochy/sytuacja-epidemiologiczna-w-polnocnych-wloszech-w-zwiazku-z-koronawirusem-covid-19 .

Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp