Niemcy – wstępne informacje ws. interpretacji przepisów PM I

Niemieckie ministerstwo właściwego do spraw transportu opublikowało na swojej stronie internetowej wstępne informacje ws. interpretacji przepisów PM I.

W opublikowanych informacjach znaleźć można m. in. wyjaśnienia dotyczące umożliwienia regularnego powrotu kierowców do miejsca zamieszkania lub centrum operacyjnego pracodawcy.

Firmy będą musiały zaplanować pracę swoich kierowców w taki sposób, aby przynajmniej raz w każdym czterotygodniowym okresie kierowcy mogli powrócić do miejsca zamieszkania lub centrum operacyjnego pracodawcy, w celu odbioru tygodniowego odpoczynku, co najmniej 45 godzin. Przedsiębiorstwo musi udokumentować sposób wywiązania się z tego obowiązku, przechowywać odpowiednie dokumenty w swojej siedzibie i na żądanie przedłożyć je właściwym organom kontrolnym.

Jednakże strona niemiecka podkreśla, że spoczywający na przedsiębiorstwach obowiązek umożliwiania kierowcom regularnego powrotu do domu nie oznacza, że muszą to robić. Nadal mogą zdecydować, gdzie spędzą tygodniowy okres odpoczynku dłuższy niż 45 godzin – pod warunkiem, że spędzą je poza pojazdem.

Więcej informacji na stronie niemieckiego ministerstwa pod linkiem:

Niestety, nie mamy informacji, czy zaprezentowane stanowisko zostało skonsultowane i będzie stosowane przez BAG. Będziemy to bezpośrednio weryfikować z BAG.

Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp