Europejski raport o sytuacji na granicach z dnia 18 czerwca 2020 r.

W ramach kontynuacji rozpoczętego cyklu, przekazujemy raport dzienny w sprawie sytuacji na granicach z dnia 18 czerwca 2020 r.

Dodatkowo, informuję, że 16 czerwca fiński rząd uchylił stan wyjątkowy. Od 15 czerwca zniesiono również kontrole na granicy wewnętrznej z Norwegią. Dozwolony jest ruch powrotny do Finlandii, dojazdy do pracy i inny niezbędny ruch. Kontrole na granicy wewnętrznej między Finlandią a krajami Schengen (innymi niż Norwegia) są nadal stosowane. Ograniczenia na granicach zewnętrznych obowiązują do 14 lipca br. Samoizolacja jest nadal zalecana dla osób przybywających z krajów, które nadal podlegają kontroli na granicach wewnętrznych lub zewnętrznych (Szwecja i Rosja). Samoizolacja nie jest wymagana, jeśli osoba przybywa z Estonii, Łotwy, Litwy, Norwegii, Danii lub Islandii. Pełna treść komunikatu (w j. angielskim): https://valtioneuvosto.fi/artikkeli/-/asset_publisher/1410869/valtioneuvoston-paatos-rajaliikenteen-rajoituksista-15-6-alkaen?_101_INSTANCE_LZ3RQQ4vvWXR_languageId=en_US

Ponadto, przesyłam dodatkowe informacje otrzymane z Ministerstwa ds. Transportu Bułgarii:

Z dniem 18 czerwca 2020 r. na terytorium Bułgarii, zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia, obowiązują dodatkowe zasady:

  • z czasowego zakazu wjazdu na terytorium Bułgarii wyłączone są osoby i członkowie ich rodzin, którzy posiadają dokument pobytowy z państwa członkowskiego UE, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, państw Strefy Schengen, w tym San Marino, Andory, Monako i Watykanu;
  • Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein znajdują się obecnie na liście krajów, których obywatele nie podlegają obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie przy wjeździe do Bułgarii;
  • Dyrektorzy Regionalnych Inspekcji Zdrowia odwołują wydanym rozporządzeniem obowiązek kwarantanny dla osób, które przybyły do Bułgarii z Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu, San Marino, Andory, Monako i Watykanu w okresie 05.06.2020 – 17.06.2020.

Ruch na bułgarskich przejściach granicznych od godziny 13.00 w dniu 18 czerwca 2020 r. odbywa się według następujących zasad:

Na granicy z Grecją:
Przez przejście graniczne Kulata, przejście graniczne Ilinden, przejście graniczne Makaza, przejście graniczne Kapitan Petko Voyvoda i przejście graniczne Ivaylovgrad, obywatele UE mogą wjechać na terytorium Grecji bez obowiązku bycia poddanym kwarantannie. Nie ma możliwości przekroczenia granicy przez przejście w Złatogradzie. Ruch opuszczających Bułgarię przez przejście graniczne Kulata jest intensywny.

Na granicy z Rumunią:
Od 17 czerwca 2020 r. rumuńskie władze graniczne przywróciły przejazd samochodów i samochodów ciężarowych przez rumuńskie przejście graniczne Negru Voda, sąsiadujące z przejściem granicznym w Kardam. Na przejściu granicznym Ruse Most Dunaju i przejściu granicznym Vidin Most Dunaju ruch towarowy jest wyjątkowo intensywny przy wyjeździe z Bułgarii. Od 15 czerwca 2020 r. zniesiono obowiązkową kwarantannę dla obywateli Bułgarii wjeżdżających do Rumunii. Strona rumuńska tymczasowo zawiesiła przejazd osobowy i samochodowy na przejściach granicznych sąsiadujących z bułgarskim Nikopolem, Kaynardzha i Krushari. Samochody ciężarowe w tranzycie mogą przekraczać granicę bułgarsko-rumuńską tylko przez wspólne przejście graniczne Ruse-Giurgiu i przejście graniczne Widin-Calafat. Samochody ciężarowe przewożące towary do i z Rumunii mogą również przejeżdżać przez inne punkty na granicy bułgarsko-rumuńskiej.

Na granicy z Serbią:
Na przejściu granicznym Kalotina, przejściu granicznym Vrashka Chuka, przejściu granicznym Bregovo, przejściu granicznym Strezimirovtsi i przejściu granicznym Oltomantsi ruch jest normalny. Serbia zniosła wszelkie ograniczenia dotyczące osób chcących wjechać do kraju w samochodach, mikrobusach i autobusach.

Na granicy z Macedonią Północną:
Na przejściu granicznym Gyueshevo, przejściu granicznym Stanke Lisichkovo i przejściu granicznym Zlatarevo ruch samochodów ciężarowych jest normalny. Przywracany jest przejazd samochodów osobowych, minibusów i autobusów przez przejścia graniczne przylegające do przejścia granicznego Zlatarevo i przejścia granicznego Stanke Lisichkovo. Cudzoziemcy, którzy chcą odwiedzić Macedonię Północnę, muszą przedstawić negatywny test PCR ważny do 72 godzin po wjeździe i podlegają obowiązkowej 14-dniowej izolacji. Mogą też przejechać bez kwarantanny przez terytorium Macedonii Północnej jeśli ich pobyt trwa poniżej 5 godzin, jeśli wypełniają zgłoszenie tranzytowe na granicy, które następnie przekażą organom granicznym przy wyjeździe.

Na granicy z Turcją:
Przywrócono wjazd cudzoziemców samochodami, minibusami i autobusami na terytorium Turcji. Ruch na przejściu granicznym Kapitan Andreewo i przejściu granicznym w Lesowie jest normalny.


Sytuacja na wewnętrznych przejściach granicznych UE jest stabilna lub ulega poprawie, utrzymują się ok. 10-30 minutowe kolejki (wg Sixfold z g.16:35). Czas oczekiwania na przekroczenie granicy generalnie zmniejsza się.

  • Węgry-Rumunia (HU-RO: czas oczekiwania wciąż do 2h), Chorwacja-Słowenia (HR-SI: do 45 min), Niemcy-Francja (DE-FR: do 30 min), Rumunia-Bułgaria (RO-BG: do 4h w Vidin).
  • Nie utworzyły się nowe kolejki na granicach: Polska-Słowacja i Czechy-Słowacja (do 10 min).
  • Nowy zator utworzył się na granicy: Albania-Grecja (ALB-EL: do 50 min w Kakavija).

Na zewnętrznych przejściach granicznych UE sytuacja jest wciąż zróżnicowana, długie kolejki utrzymują się głównie na granicach: Francja-Szwajcaria (sytuacja pogarsza się, czas oczekiwania do 3 h), Chorwacja-Serbia (3 h), Serbia-Węgry (sytuacja poprawia się, czas oczekiwania do 2h), Bułgaria-Serbia (sytuacja pogorszyła się, czas oczekiwania 2 h). Natomiast według raportu, długie kolejki na niektórych przejściach granicznych Bałkanów Zachodnich są skutkiem zatoru tworzącego się w związku z brakiem możliwości rozdzielenia ruchu pojazdów osobowych od ciężarowych.

CZAS OCZEKIWANIA NA WEWNĘTRZNYCH GRANICACH UE 18.06
TENDENCJA
DZISIAJ
WCZORAJ
1 TYDZIEŃ TEMU
HU-RO
do 2h / 9 km
do 4h / 11 km
do 1h / 9 km
Poprawia się
BG-RO
do 4h
długie kolejki
do 2h
HR-SI
do 45 min
do 3h
do 1h
Poprawia się
BG-EL
do 6km
brak danych
brak danych
Brak danych
FR-DE
do 30 min
do 1h
do 30 min
Poprawia się
AT-SI
do 20 min
do 30 min
do 1h
Stabilna
ES-FR
do 30 min
do 30 min
do 45 min
Stabilna
HU-HR
do 30 min
do 30 min
do 30 min
Stabilna
SK-HU
do 20 min
do 10 min
do 45 min
Stabilna
CZ-DE
do 20 min
do 10 min
nowy
Stabilna
PL-SK
do 10 min
do 1h
nowy
Poprawia się
CZ-SK
do 10 min
do 2h
nowy
Poprawia się
CZAS OCZEKIWANIA NA ZEWNĘTRZNYCH GRANICACH UE 18.06
TENDENCJA
DZISIAJ
WCZORAJ
1 TYDZIEŃ TEMU
DE-CH
do 1h
do 1h
do 10 km
Stabilna
FR-CH
do 3h
do 1h
do 5 km
Pogarsza się
CH-IT
do 30 min
do 45 min
znikomy / brak ruchu
Poprawia się
SE-NO
do 45 min
do 45 min
do 2h
Stabilna
HR-SRB
do 3h
do 3h
do 1h
Stabilna
BiH-HR
do 1½h
do 1h
znikomy / brak ruchu
Pogarsza się
SRB-HU
do 2h
do 3h
do 1½h
Poprawia się
BG-SRB
do 2h
do 1½h
do 3h
Pogarsza się
ALB-EL
do 50 min
nowy
nowy
Nowa
Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp