Europejski raport o sytuacji na granicach – stan na 16 kwietnia 2020 r.

Prezentujemy raport dzienny ws. sytuacji na granicach z dnia 16 kwietnia 2020 r. Dodatkowo, zwracam Państwa uwagę, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej opublikowało na swojej stronie internetowej komunikat o zniesieniu zakazu poruszania się po wszystkich rodzajach dróg dla pojazdów międzynarodowego transportu towarowego w dwie najbliższe niedziele, tj. 19 i 26 kwietnia 2020 roku: http://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=policia-povolila-vynimku-nakladnym-vozidlam-na-najblizsie-dve-nedele.

Ponadto, austriacka straż graniczna wymaga od przekraczających granicę z Austrią zaświadczenia, potwierdzającego negatywny wynik badania molekularno-biologicznego na obecność wirusa SAR-CoV-2, wydanego nie wcześniej niż 4 dni przed przekroczeniem granicy. Przedmiotowe ograniczenie nie ma zastosowania wobec transportu drogowego, jednakże należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia utrudnień na punktach granicznych. Komunikat znajduje się na stronie Ambasady RP w Wiedniu pod adresem https://www.gov.pl/web/austria/ruch-graniczny-i-kwarantanna-w-Austrii.

Zgodnie z informacją otrzymaną od Konsula RP w Pradze, uprzejmie informuję, że czeskie służby kontrolne zrezygnowały ze szczegółowej kontroli polskich samochodów, tym samym ruch odbywa się na bieżąco, bez zakłóceń.

W porównaniu do wczoraj na większości granic sytuacja jest względnie stabilna, jednak dłuższy czas oczekiwania zauważyć możemy na przejściach: RO-BG (Rumunia-Bułgaria: 3h), DE-CH (Niemcy-Szwajcaria: 2h) oraz AT-CZ (Austria-Czechy: 2-3h; 4-6 km). Sytuacja uległa poprawie na następujących punktach granicznych: EL-BG (Grecja-Bułgaria) i PL-CZ (Polska-Czechy), gdzie odnotowano nieznaczny czas oczekiwania. Ruch drogowy na granicy CZ-DE (Czechy-Niemcy) w dalszym ciągu jest duży (6-13 km).

CZAS OCZEKIWANIA
TENDENCJA
DZISIAJ
WCZORAJ
HU-RO
1-2h
1-2h
1-3hStabilna
SK-HU
1h
1h
2hStabilna
RO-BG
3h
1h
2hPogarsza się
DE-CH
2h
1h
1hPogarsza się
AT-HU
6 km
1h
45 minStabilna
LT-PL
10 min
10 min
-Stabilna
AT-CZ
2-3h
-Nowa
DE-PL
10 min
10 min
-Poprawia się
CZ-SK
5 km
45 min
10 kmStabilna
AT-DE
30 min
30 min
45 minStabilna
PL-CZ
10 min
1h; 7 km
Poprawia się
PL-SK
30 min
30 min
1hStabilna
DE-CZ
6-13 km
5-16 km
-Stabilna
SI-HR
1h
1h
-Stabilna
EL-BG
2-3h
-Poprawia się

Wydłużony czas oczekiwania obserwuje się na granicach zewnętrznych UE: BG-SRB (Bułgaria-Serbia: 3h), RO-UA (Rumunia-Ukraina: 4h) oraz PL-BLR (Polska-Białoruś: 2h).

Udostępnij
Facebook
LinkedIn
WhatsApp